Naujienų srautas

Kultūra2019.07.07 17:05

Byranti Didžioji kinų siena: nemokšišką remontą keičia autentiška restauracija, bet ar suveiks?

Laikas, gamta, aplaidumas ir kasdien trypiančios tūkstančiai kojų niokoja galios simbolį – Didžiąją kinų sieną. „Remontas“ jai būtinas, bet kai 700 metų senumo Kinų sienos dalis buvo sutvirtinta... cementu, pasipiktino ne tik ekspertai.

Valdžia buvo priversta reikalauti, kad istorijos paminklas būtų restauruojamas autentiškai – dabar siena „gydoma“ išbyrėjusiomis jos plytomis, naudojamas atitinkamas skiedinys, o žmonėms padeda mulai.

Didžioji kinų siena – UNESCO saugomas ilgiausias rankų darbo statinys pasaulyje. Darbininkai kruopščiai surenka išbyrėjusias Kinų sienos plytas ir akmenis, į reikiamą aukštį jas kelia šių dienų technika. Mulais stačiu kalnu gabenamas vanduo ir molio skiedinys akmenims sutvirtinti. Tai daug fizinės jėgos ir kruopštumo reikalaujantis darbas – pritaikyti vieną akmenį ir jį sutvirtinti užtrunka maždaug 45 minutes.

Tradicinis sienos statybos būdas pradėtas taikyti po to, kai visuomenę papiktino vaizdai, kuriuose 1381 m. statyta sienos dalis po vadinamojo restauravimo, iš tikrųjų – cementavimo, priminė paprasčiausius namų pamatus. Socialiniuose tinkluose žmonės dūsavo – vargšė „Didžioji siena“, o Kultūros ir turizmo ministerija turėjo skelbti naują sienos restauravimo planą, kas būtų kuo mažiau žmonių intervencijos.

Inžinierius Cheng Yongmao teigia, kad sienos tvarkymui buvo pritaikyti autentiški metodai, technologijos, medžiagos – viskas tam, kad būtų išlaikyta senovės paminklo vertė ir perduota ateities kartoms.

Inžinierius sako, kad turistai net neturėtų pastebėti, jog Didžioji kinų siena – remontuota. Kitaip ji neprivilios dešimties milijonų lankytojų – tiek maždaug dabar per metus žmonių atvyksta prie Didžiosios kinų sienos. Nuo klajoklių antpuolių turėjusi apginti siena pradėta statyti dar trečiame amžiuje prieš Kristų, ilgus šimtmečius ji buvo plečiama.

Didžioji išlikusi dalis buvo pastatyta valdant Mingų dinastijai 1368–1644 m. Siena, gerokai praradusi didybę, restauruota vos pora kilometrų, ištisos dalys – pusiau griuvėsiai, kitos visai sunykusios. Kad išsaugotų istorijos paminklą, nuo birželio pradžios valdžia ėmė riboti turistų srautą labiausiai lankomoje vietoje, dabar jų leidžiama iki 65 tūkst. per dieną. Nors stengiamasi, kad restauruotos sienos dalys atrodytų kuo autentiškiau, darbininkai pastangas vertina skeptiškai. Štai vienas jų, Li Jingdong teigia, kad jei šis istorijos paminklas ir toliau bus taip trypiamas, restauravimas ilgai nesilaikys.

Kultūros diena. Šiauliuose skleidžiasi „Saulės žiedas“: pasaulio kultūrų festivalis-konkursas subūrė kolektyvus iš 11 šalių
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi