Kultūra

2019.07.07 08:35

Naujasis Kaupinio darbas nusipelnė „Variety“ dėmesio: labai juokinga, kol galiausiai – nebe

LRT.lt2019.07.07 08:35

JAV savaitinis pramogų portalas „Variety“ įvertino Karlovi Varų kino festivalyje rodytą režisieriaus Karolio Kaupinio filmą „Nova Lituania“. Pasaulinė premjera rodyta birželio 30 ir liepos 1 dienomis.

Naująjį K. Kaupinio filmą „Variety“ vadina kandžiai sąmojinga drama, kurią įkvėpė tarpukario Lietuvos laikais kilęs ekscentriškas sumanymas.

„Variety“ kino kritikė Jessica Kiang skaitytojams pateikia pasakojimo kontekstą: 20 a. ketvirtąjį dešimtmetį, prieš emigruodamas į JAV, geografas Kazys Pakštas pasiūlė radikalų sprendimą, kaip išgelbėti lietuvių tautą nuo neišvengiamo sunaikinimo – nupirkti ar užimti didelį žemės plotą Afrikos arba Amerikos žemynuose ir ten įkurti „atsarginę Lietuvą“.

Po aštuoniasdešimt metų, rašoma „Variety“, režisierius Karolis Kaupinis šioje ekscentriškoje idėjoje įžvelgė tiesos grūdą. Iš jo išaugo rimtas debiutinis filmas, sekantis neįprastą istoriją.

Ji mena tarpukario Lietuvą, tačiau kino kritikės nuomone, „yra labai aktuali ir šiandien – kai įtakingi bailiai kraunasi politinį kapitalą iš nacionalizmo“. O taip, jos manymu, atsitinka beveik visur.

Anot J. Kiang, malonu stebėti, kaip debiutuojantis režisierius neperlenkia mėgindamas kuo aiškiau pateikti scenarijų. Vis dėlto filmas reikalauja atidaus žvilgsnio, ypač užsieniečių žiūrovų.

Recenzentės manymu, „Nova Lituania“ nėra tik vaizdingos istoriografijos fikcija. Tai ir išradingas alegorinis tyrimas apie idealizmo ir pragmatizmo kaktomušą.

Simono Glinskio filmavimo subtilybes ji vadina tiek senovinėmis, tiek ir moderniomis. Senumo pojūtį, pasak apžvalgininkės, suteikia juodai balta juostos paletė. O modernumas kyla iš neapdoroto skaitmeninio vaizdo švytėjimo.

Pilnametražis K. Kaupinio debiutas – klasikinės struktūros filmas, su kruopščiai komponuojamomis scenomis. Anot J. Kiang, jos rodomos griežtai ir tvarkingai tarsi žemėlapyje išdėstytuose kadruose. Tuo pačiu filmas šiuolaikiškas dėl kartais operatoriaus rankose subtiliai sujudančios filmavimo kameros.

Visi juostos elementai, įskaitant ir dailininko Audriaus Dumiko smulkmeniškai atkurtą, šalto minimalizmo nutviekstą laikotarpį, žiūrovams nuolat primena juokingą praeitį ir skausmingą dabartį.

Žinoma, svarsto kino kritikė, vadinamosios socialinės inžinerijos idėja šiandien atrodo ypač beprotiška. Tačiau sumaniai parašytas K. Kaupinio scenarijus ir patraukli aktorių vaidyba mums byloja, kad istorijoje buvo epocha, kai tokios grandiozinės mintys ir choleriškų vyrukų mėginimai perstumdyti valstybių sienas, išnaikinti tautas, atrodė normalūs.

Taigi, kad ir koks kuoktelėjęs ar neįvykdomas geografo planas, kandi filmo kritika skiriama be idealo ar principų veikiantiems žmonėms. Kaip ir visos geros satyros, „Nova Lituania“ yra labai juokinga, kol galiausiai liaujasi tokia būti, daro išvadą „Variety“ kritikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.