Kultūra

2019.07.06 08:58

Šiandien – Valstybės ir Tautinio kostiumo diena: ką rengtis?!

svarbu atsakyti į vieną klausimą
LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.06 08:58

Kaip puoštis liepos 6-ąją – Valstybės ir Tautinio kostiumo dieną? Rinktis tautinį drabužį, o gal modernius lietuviškos tapatybės ženklus? Atsakymų ieškoma LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“.

Rankomis austi audiniai, saviti Lietuvos etnografinių regionų raštai – akys raibsta nuo spalvų ir grožio. Visa tai – vienoje retų siuvyklų, kurioje kuriami tautiniai kostiumai. Ne vienus metus čia dirbantys specialistai puikiai išmano tradicijas ir negaili patarimų renkantis šį unikalų rūbą.

Liepos 6-oji – ne tik Valstybės, bet ir Tautinio kostiumo diena: apsirengti galima ir tradiciškai, ir moderniai

Siuvyklos savininkas, dizaineris Vilius Paškevičius teigia, kad dažniausiai norima įsigyti bent kiek stilizuotą kostiumą, bet tik iš pradžių: „Kai žmonės ateina ir pamato audinius gyvai, ne nuotraukoje ar kokiame albume, kai išvysta unikalią prijuostę ar sijoną, dažniausiai nuomonę pakeičia ir sako – noriu tikrojo kostiumo.“

Nusprendus pasisiūti tautinį kostiumą, pradėti reikia nuo pagrindinio klausimo – iš kokio esama krašto. „Tada paaiškėja, kokia turi būti prijuostė, kokie sijonai, raštai ir pan. Suvalkiečių tautiniam kostiumui būdingi įspūdingi raštai, lelijos, o pas dzūkus – jau smulkesnis raštas“, – teigia V. Paškevičius.

Lietuvišką tapatybę galima pabrėžti ne tik tradiciniu tautiniu kostiumu, bet ir šiuolaikine mada, įsitikinusios žinomos drabužių dizainerės Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė, sukūrusios išpopuliarėjusį prekės ženklą „LT Identity“ ir šiuolaikinių tautinių drabužių kolekciją.

„Kai kūrėme tautinio kostiumo interpretaciją, galvojau, kad mūsų tapatybės ženklai geriausiai atsiskleidžia per audinius ir raštus“, – sako J. Rimkutė.

„Pagarba praeičiai, drąsus žingsnis ateities link“ – toks užrašas ant dizainerių kuriamų drabužių etikečių, tarsi nuoroda link įkvėpimo šaltinio – tautinės tapatybės ženklų.

J. Rimkutė teigia, kad prekės ženklo vystymo tikslas buvo ir noras, kad žmonės puoštųsi lietuviškai simboliais – tam yra progų, pavyzdžiui, valstybės šventės.

Saugant tautinio kostiumo kultūrinę, istorinę ir etninę atmintį svarbus vaidmuo tenka Lietuvos nacionaliniam muziejuj, kuriame sukaupta apie penkis tūkstančius eksponatų.

Elvyda Lazauskaitė, Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja tvirtina, kad seniausi valstietiškos aprangos pavyzdžiai muziejuje – iš Lietuvos mokslo draugijos, įkurtos 1907 m.: „Labai didžiuojamės, kad dalis juostų, kaspinų yra dar paties Jono Basanavičiaus surinkti.“

Į muziejaus rinkinius patenka ir ne visuomet gerai išsilaikę pavyzdžiai, todėl čia buvo įkurtos tekstilės atkūrimo dirbtuvės. Jose dirbančios meistrės atkuria audinius, jų raštus ir spalvas net iš mažiausios išlikusios skiautės.

„Muziejus turi ne tik kaupti eksponatus, bet ir grąžinti juos į visuomenę“, – sako E. Lazauskaitė.

Liepos 6-ąją Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į atnaujintą tautinio kostiumo ekspoziciją ir į renginius, skirtus tai progai. Gal tai bus dar viena paskata pasipuošti tautiniu kostiumu?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt