Kultūra

2019.07.04 13:05

23-ejų, bet jau pripažintas dirigentas Martynas Stakionis: už pasiekimus svarbiau patirtys

Jausti palaikymą svarbu, tačiau pasiekimai nėra pagrindinis tikslas. Svarbiau yra kuo įvairesnės muzikinės patirtys ir žmonės, kurie ir yra muzika. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sako dirigentas Martynas Stakionis.

– Studijuojate Hamburge, bet grįžtate į Lietuvą koncertuoti ir gana dažnai, ar ne?

– Taip, galiu pasidžiaugti dažnais vizitais į Lietuvą. Čia turiu progą dirbti su Filharmonijos muzikantais, taip pat orkestru „Kremerata Baltica“ – pastaraisiais metais nemažai koncertuojame Europoje, aplankėme festivalius Norvegijoje, Latvijoje, Estijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Taigi koncertų yra tikrai nemažai, teko pasisemti puikių patirčių.

– Jums dar tik 23 metai, tačiau jau esate Hamburgo kamerinės operos antrasis dirigentas, vadovaujate ir chorams, ir orkestrams. Ar pasiekimai jums svarbu? O gal – nieko nuostabaus?

– Pasiekimai ir įvertinimai yra svarbūs, tai labai gerai. Jausti palaikymą svarbu, tačiau pasiekimai nėra pagrindinis tikslas. Kiekviena muzikinė patirtis skirtinga, iš kiekvienos pasisemi vis kitokių dalykų, susitinki su naujais žmonėmis. Juk muzika yra žmonės, su kuriais daliniesi patirtimi, muzikuoji.

– Jūsų šeima labai muzikali. Ar kada nors maištavote?

– Kai man buvo penkeri, mama nuvedė mane į choro „Ąžuoliukas“ perklausą pas Vytautą Miškinį. Buvau priimtas į paruošiamuosius mažylius, vėliau ten ir mokiausi visus dešimt metų. Viskas ėjosi sklandžiai, skambinau fortepijonu, bet, baigdamas mokyklą turėjau nuspręsti, ar ir toliau rinktis muziką, o gal kalbas ar tiksliuosius mokslus.

Nuėjus į M. K. Čiurliono menų mokyklą man buvo pasiūlyta stoti į choro dirigavimo specialybę. Sėkmingai įstojau ir po poros metų, kelių pavykusių konkursų, pasirinkau simfoninio dirigavimo fakultatyvą pas Martyną Staškų. Laikui bėgant supratau, kad mane labai domina operos žanras ir norėčiau tuo užsiimti. Darbus su opera pavyko tęsti ir pradėjus mokytis Hamburge.

– Turėjote daug mokytojų, dabar ir pats mokote kitus. Koks turi būti mokytojas?

– Įkvepiantis. Svarbi mokytojo savybė yra ir sugebėjimas atskleisti žmogaus individualumą, kiekviename mokinyje kažką įžvelgti. Juk mes visi skirtingi, tad kiekvienas galime pasiūlyti kažką ypatingo.