Naujienų srautas

Kultūra2019.06.30 17:47

Prieš 30 metų atidaryta Mykolo Žilinsko galerija Kaune

Prieš 30 metų, 1989-ųjų birželio 30 dieną, Kaune atidaryta galerija, skirta emigracijoje Vakarų Berlyne gyvenusio Mykolo Žilinsko Lietuvai dovanotai kolekcijai. Joje ne tik meno kūriniai, bet ir M. Žilinsko daiktai: knygos, šviestuvai, laikrodžiai, buities rakandai.

1953-iaisias jis parašė laišką, siūlydamas Sovietų valdžiai, mainais už pagalbą į Sibirą ištremtoms seserims, padovanoti 30 vertingų paveikslų. Atsakymo kolekcininkas nesulaukė, bet atsidūrė tarp KGB sekamų asmenų. Pirmoji M. Žilinsko kolekcijos dalis į Lietuvą atkeliavo 70-aisiais. Pervežant kolekciją dalyvavo ir buvęs Dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys.

„Kolekcijos atvežimo į Lietuvą istoriją pavertė savo slapta operacija ir visame tame pervežimo šešėlyje visada figuravo KGB. Be jų žinios nieko nevykdavo, jie visada būdavo šešėlyje, taip jie slėpėsi už dailės muziejaus darbuotojų, bet visada jie buvo“, – LRT TELEVIZIJAI sako Seimo narys Arvydas Anušauskas.

„Mes vežėme, šiuolaikiniu žodynu kalbant, kontrabandiniu būdu. Legenda buvo tokia jeigu pasienyje kas pradėtų klausinėti, tai mes vežame jo kūrinius restauruoti“, – pasakoja buvęs Dailės muziejaus direktorius.

„Neišvengiama, kiekvienoje kolekcijoje yra tiek vertingesnių, tiek mažiau vertingų darbų. Reikia atsiminti, kad tai yra asmeninė kolekcija ir darbai, kurie mums svarbūs bei reikšmingi kaip menotyrininkui, M. Žilinskui galėjo atrodyti ne tokie svarbūs ir reikšmingi“, – dėsto M. Žilinsko kolekcijos sektoriaus vadovė Irmantė Šarakauskienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi