Kultūra

2019.06.29 23:48

Vyriausybės patvirtintoje kultūros politikos strategijoje daugiau klausimų, nei atsakymų

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.29 23:48

Vyriausybė patvirtino patobulintą kultūros politikos strategiją iki 2030-ųjų. Panašų dokumentą, palikdama postą, pristatė buvusi kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson. Kultūros visuomenė sako, kad dokumente nėra įvardyti konkretūs pokyčiai ir lėšos tikslams įgyvendinti. Tačiau dabartinis ministras Mindaugas Kvietkauskas atkerta, kad konkrečios priemonės bus numatytos kitame dokumente.

Kultūros ministerija užsimojo sutvarkyti kultūros daržą ir aiškiai išskirstyti kultūros įstaigas, meno kūrėjus ir valstybės keliamus tikslus. Naujojoje kultūros politikos strategijoje kiekvienas turėtų rasti aiškiai apibrėžtą vietą.

Viena mažiausių Lietuvos ministerijų ištyrusi situaciją, ką turime ir ko galime tikėtis, pateikė strategiją iki 2030-ųjų. Pasak ministro M. Kvietkausko, rengiant permainas ir joms skiriant finansavimą išskirtos trys kryptys – nacionalinių, regioninių įstaigų veikla ir visuomenės įtraukimas į kultūrą.

Konkrečios priemonės esą bus numatytos rengiamame Nacionalinės pažangos plane. Kol kas apie jį tik diskutuojama. Tačiau jau aišku, kad pokyčiai laukia regioninių kultūros įstaigų. 

„Čia iš tikrųjų situacija labai netolygi. Skirtingose savivaldybėse kultūros įstaigų lygis, darbuotojų padėtis labai skiriasi. Mes turime kritiškai žvelgti ir į mūsų kultūros įstaigų veiklą, jų tinklą, savivaldybėse ypač, jis galėtų būti efektyvesnis“, – tikina M. Kvietkauskas. 

Vilniaus dailės akademijos koridoriuose šiomis dienomis tvyro įtampa - stojamieji egzaminai. Būsimieji studentai kol kas - entuziastingi, o ar baigę mokslus ryšis važiuoti į regionus, priklausys nuo to, kiek jiems bus pasiūlyta patrauklių darbo vietų. Kultūros ministras sako, kad nacionalinės įstaigos galėtų tapti kompetencijų centrais, kurie teiktų pagalbą visiems kultūros darbuotojams. Tiesa, daugelis įstaigų tai daro ir šiandien.

„Mums tai nebūtų nauja užduotis, mes jau tą darome su pedagogais bendradarbiaudami ir su kultūros darbuotojais taip pat. Tų bendradarbiavimo formų ir dabar jau yra, ir bendradabiavimas vykdomas, bet jeigu tai būtų įvardinta kaip konkretus kvalifikacijos kėlimas, tai puikiausiai tai įsitrauktume“, – pasakoja Vilniaus dailės akademijos prorektorė studijoms Ieva Pleikienė.

Planuojama, kad įvertinus darbuotojų žinias ir darbą bus proporcingai didinami atlyginimai. Kultūros darbuotojų kišenėje šiandien ketvirtadaliu mažiau pinigų nei vidutiniškai žmonės uždirba Lietuvoje.

„Mūsų artimiausiose valstybėse – tiek Estijoje, tiek Latvijoje gana ženklus skirtumas, koks procentas nuo BVP tenka kultūrai“, – sako kultūros ministras.

Vyriausybė pirmą kartą prabilo, kad reikia kurti atskirą Kultūros paveldo rėmimo fondą. 2020 metais baigsis struktūrinių fondų Lietuvai skiriama parama. Lietuva vertybėms tvarkyti kasmet irgi skiria apie 5 milijonus eurų, bet tai, pasak paveldosaugininkų yra tik lašas jūroje.

Paveldosaugininkai sako, kad turėtų atsirasti ne tik fondas, bet ir mokesčių lengvatos, tvarkantiems istorinius pastatus savo lėšomis.

Dar viena naujovė - fondas, skirtas pildyti nacionalinių muziejų rinkinius. Daugybė meno, kultūros vertybių išsiblaškiusios po pasaulį ir kartais parduodamos aukcionuose užsienyje.

„Mūsų paveldas yra tikrai labai išblaškytas ir mūsų muziejiniai rinkiniai tikrai turėtų ir galėtų pasipildyti naujomis vertybėmis, atsirandančiomis pasaulio rinkoje“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus vadovas Vydas Dolinskas.

Įgyvendinant strategiją tikimasi suteikti galimybę šeimoms su vaikais nemokamai lankytis muziejuose, taip pat ketinama steigti simbolines kultūros ambasadorių pareigybes šalies reprezentavimui užsienyje. 

Vertindamos Vyriausybės patvirtintą Kultūros politikos strategiją kultūros įstaigos teigia, kad dokumente – labai daug žodžių, bet kol kas mažai konkrečių tikslų, nėra numatytas aiškus finansavimas.

Panorama. Vyriausybė patvirtino patobulintą kultūros politikos strategiją iki 2030 m.
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.