Kultūra

2019.06.29 20:12

Vilniuje minimas Liublino unijos jubiliejus: laukia nemokami koncertai ir parodos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.29 20:12

Prieš 450 metų Lietuvos didžioji kunigaikštystė ir Lenkijos karalystė sudarė Liublino uniją ir taip sukūrė unikalią Europoje valstybę – Abiejų Tautų Respubliką. Istorikai sako, kad sutartis tada buvo nepalanki Lietuvai, tačiau sąjunga leido sulaikyti stiprėjančias išorės grėsmes – laimėtas Livonijos karas, Maskvos kariuomenė į valstybę įžengė tik po šimto metų.

Liublino unijos metinėms nacionalinis Valdovų rūmų muziejus rengia parodą, o Lietuvos ir Lenkijos jaunimą sujungęs Naujų idėjų kamerinis orkestras šeštadienio vakarą kviečia į nemokamą koncertą Vilniaus rotušėje.

Wojciecho Kilaro kūrinys „Orawa“ – vienas iš koncerto programos. Kūrinį kartu atliks jungtinis Lietuvos ir Lenkijos jaunimo bei Naujų idėjų kamerinis orkestras. Viena iš projekto staigmenų – solo partijas koncerte atliksiančios tarptautinių konkursų laureatės smuikininkės: Olga Winkowska iš Lenkijos ir vilnietė Dalia Simaška. 

„Labai daug projektų tenka daryti užsienyje ir mes pastebėjome, kad dažniausiai su lenkų kolegomis būna linksmiausios, turiningiausios ir kūrybiškiausios kolaboracijos.  Pakvietėme studentus iš Varšuvos, Krokuvos, Poznanės, Gdansko, turime visą kolektyvą entuziastingą  ir ruošiame lietuvišką ir lenkišką programą. Ją pristatome ir Vilniaus rotušėje, ir Liublino filharmonijoje“, – pasakoja dirigentas, kompozitorius Gediminas Gelgotas.

Nemokamas koncertas šeštadienio vakarą – Vilniaus rotušėje.

Sostinė metų pradžioje su Liublinu pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Jungtinis jaunimo orkestras - vienas iš pirmųjų bendrų projektų.

„Tai yra ir labai geras startas, ir labai gera proga pradėti mūsų bendradarbiavimo, ir Liublino unijos metines pažymėti“, – tikina Vilniaus miesto vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Nacionalinis Valdovų rūmų muziejus rengia Liublino unijai skirtą parodą iš Lenkijos muziejų. Tarp eksponatų - ir vienas žymiausių Jano Mateikos paveikslų. 50 meno kūrinių nuo 17 iki 20 amžiaus vaizduoja miestą, kuriame pasirašyta unija. Tada tai buvo dviejų valstybių pasienio miestas. Pasak muziejaus vadovo Vydo Dolinsko, Liublino unija ilgam įtvirtino abiejų šalių santykius.

„Ir 19 amžiuje, ar 20 amžiaus pradžioje, nepaisant net įtemptų Lietuvos ir Lenkijos santykių, Liublino unija buvo vienas iš tų atspirties taškų mūsų bendroje istorijoje, kuris skatino tą pasipriešinimo, rezistencijos dvasią Carinės Rusijos imperijai, Austrijai, Prūsijai, ir taip toliau“, – sako V. Dolinskas.

Valdovų rūmų muziejus parodą visuomenei pristatys liepos 6-ąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt