Kultūra

2019.06.28 23:31

Karlovi Varų festivalyje pristatomame Kaupinio filme gvildenama atsarginės Lietuvos idėja

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.28 23:31

Penktadienio vakarą Čekijoje, Karlovi Varuose prasideda tarptautinis kino festivalis. Šiemet čia – ir lietuviško filmo pasaulinė premjera, vyksianti sekmadienį – režisieriaus Karolio Kaupinio debiutinis ilgametražis filmas „Nova Lituania“. Filme režisierius pasakoja apie tarpukario geografijos profesoriaus pastangas sukurti atsarginę Lietuvą.

Režisierius K. Kaupinis kine debiutavo prieš penkerius metus trumpametražiu filmu „Triukšmadarys“, tuomet jo pasaulinė premjera įvyko Lokarno kino festivalyje. Sekmadienį Čekijoje, Karlovi Varų kino festivalyje jo naujausio filmo „Nova Lituania“ premjera.

Filmas atrinktas į „East of the West“ programą. „Nova Lituania“ – filmas apie tarpukario Lietuvos geografijos profesoriaus pastangas sukurti atsarginę Lietuvą. Tai – pirmasis K. Kaupinio ilgametražis filmas. Atspirties tašku filmui buvo Kazio Pakšto ir Juozo Tūbelio susitikimas 1938-aisiais, kai J. Tūbelis tuomet buvo vienintelis Vyriausybės žmogus, rimtai susidomėjęs K. Pakšto „Atsarginės Lietuvos“ idėja, sako režisierius.  

„Užsikabinau nuo K. Pakšto idėjos apie atsarginę Lietuvą, kuo labiau gilinausi, tuo man darėsi kiti dalykai įdomesni. Įdomu darėsi kaupiamoji nuojauta, kad ateina pabaiga, vyravusi 1939 metais, ir žmonių reakcija, ir poros personažų. K. Pakštas, kuris vaikščiojo po Vyriausybės koridorius, ir buvo premjeras J. Tūbelis, kuris sureagavo rimtai, pagal tuos žmones aš dariau pagrindinius veikėjus“, – pasakoja režisierius.

K. Kaupinis sako, nors filmas apie atsarginės Lietuvos idėją egzotiškuose kraštuose, filme egzotikos nebus. 

„Yra viena scena kaip aliuzija, bet ten nebus nei namukų tropikuose, nei mokyklų. Kaip tik buvau Vaido dirbtuvėse su šituo filmu, jis man pasakė, kad man reikia apsispręsti – arba iki apokalipsės, arba po viskas vyksta. Filmas daugiau apie svajonę, apie idėją“, – tikina režisierius. 

Filmo premjeros Lietuvoje data dar nepaskelbta, pasak filmo prodiuserės, ji planuojama kitų metų žiemą arba pavasarį.

Panorama.  Šilutės rajone dėl kilusio durpynės gaisro žmonės palieka namus