Kultūra

2019.06.29 17:36

Dainininkė Jomantė Šležaitė: garsai gali gydyti taip pat, kaip ir gera žmonių valia

LRT.lt2019.06.29 17:36

Scena profesionaliosios muzikos atlikėjams dažnai yra lyg antrieji namai. Tačiau ir joje nutinka visko. Trys solistai – sopranai Jomantė Šležaitė ir Dovilė Kazonaitė bei tenoras Rafailas Karpis vienbalsiai teigia, esą susitikimas su publika jiems visada suteikia malonaus adrenalino, rašoma pranešime spaudai.

„Gyvą koncertą galėčiau palyginti su leidžiamu medikamentu. Muzika patenka tiesiai į „kraują“, mūsų smegenis. Energija, kurią perteikia muzikantai ant scenos, niekada nebus perduota muzikos įrašais, – tikina J. Šležaitė pridurdama, kad klausytoją turi sužavėti ne tik muzika, bet ir atlikimo kokybė, raiška, sceniškumas ir paties atlikėjo žinios apie kūrinį. – Svarbiausia profesionalumas ir dėmesys besiruošiant pasirodymui, nesvarbu – tai spektaklis ar koncertas.“

R. Karpio įsitikinimu, scenoje atlikėjas turi megzti ryšį su klausytoju – tik taip muzika galės atsiskleisti. „Koncerto reiškinys – tam tikras atlikėjo ir žiūrovo (klausytojo) dialogas kompozitoriaus sukurta kalba“, – sako jis.

Visgi trijulė juokauja, kad per gyvą pasirodymą net iki smulkmenų išnagrinėtos ir surepetuotos partijos ir perskaityta kūrinio sukūrimo istorija negarantuoja, kad vakaras nevirs improvizacijos ar greitojo reagavimo egzaminu.

„Ašaros tryško iš akių, galvojau, kad sprogsiu“, – apie koncerte patirtą nuotykį pasakoja D. Kazonaitė. – Kartą vos pradėjus spektaklį kažkas netyčia paspaudė scenos užuolaidos mygtuką ir uždanga pardėjo lėtai užsiverti. Buvo taip juokinga, kad vos galėjau dainuoti.“

J. Šležaitė irgi turi ką prisiminti: „Man vienas kritimas scenoje galėjo baigtis rimta trauma, bet dabar liko kaip linksmas prisiminimas. Beje, jis kėlė žiūrovų diskusijas: tai vaidinimo dalis ar tikras įvykis. Būna koncertų, kuriuose reikia ir tekstą sukurti. Baisiausia, kad teko kurti vokiečių kalba, o suprantančių ją tikrai atsirado...“

Vis dėlto, visi trys muzikai sau kelia aukštus reikalavimus. Profesionalumas, gebėjimas paliesti klausytojo širdį ir atskleisti savo vidų – svarbiausi koncerto uždaviniai, kuriuos jie visada stengiasi įgyvendinti. Solistai jau ne pirmus metus mielai prisideda prie paramos koncerto „Muzikinis linkėjimas“, kuriame ir muzikai, ir žiūrovai kviečiami palaikyti ir paremti su onkologine liga kovojančius vaikus.

„Muzikos galia yra beribė. Garsai gali gydyti taip pat, kaip ir gera valia. Žmonės turi padėti vieni kitiems ne todėl, kad paglostytų savo ego, bet todėl, kad padėti yra vertinga ir kilnu“, – sako J. Šležaitė, „Muzikiniame linkėjime“ pasirodanti jau ne pirmus metus.

„Norisi padėti visiems ir sau išsivaduoti iš egoizmo. Svarbiausia, žinoma, yra pradėti nuo savęs. Pradedu“, – paklausta apie tai, kodėl dalyvaus paramos koncerte, sako D. Kazonaitė.

Birželio 30 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje ši trijulė pasirodys paramos koncerte „Muzikinis linkėjimas“. Įėjimas laivas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.