Kultūra

2019.06.29 20:53

Menotyrininkė: antakalniečių paroda Sapiegų parke – bandymas pasiekti pamišusių žmonių širdis

Vilniaus antakalniečių bendruomenė, sužinojusi apie ketinimus iškirsti Sapiegų rūmų parką, pasirinko meninę protesto formą – iš asmeninių nuotraukų, kuriose užfiksuotos jų šeimų laisvalaikio akimirkos, surengė fotografijų parodą po atviru dangumi „Sapiegų parkas ir aš“.

Bendruomenės pirmininkė Edita Kavaliauskienė, palaikydama antakalniečių nuostatas prieš planus iškirsti beveik 300 parko medžių, pasiūlė miestiečiams meninį protestą – nuotraukų parodą „Sapiegų parkas ir aš“. Idėja sulaukė didžiulio gyventojų palaikymo.

Šios parodos kuratorė, grafikos dizainerė Ramybė Glinskytė, LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ teigia, kad idėja pasiteisino – greičiau nei per savaitę daugiau nei 50 žmonių atsiuntė nuotraukas. Galiausiai, fotografijų buvo daugiau nei 200, į parodą atrinkta 150. Be to, kaip pasakoja kuratorė, žmonės net aukojo savo pinigus, paroda sukabinta pačių gyventojų rankomis.

Fotografijų paroda „Sapiegų parkas ir aš“ – tai taiki protesto forma, bandymas atrasti dialogą su sostinės valdžia ir visuomene.

Menotyrininkė ir menininkė Aistė Kisarauskaitė sako, kad ši paroda – tai bandymas pasiekti į Sapiegų parką nusitaikiusių žmonių širdis: „Kol kas požiūris parodomas per kūrybą, per dialogą. Bandome pasiekti pamišusių žmonių širdis. Šis parkas – nėra tik Antakalniui reikšmingas objektas.“

Idėja projekto, kuriuo siekiama įkurti barokinį parką, tvyrojo nuo pat Sapiegų rūmų sugrąžinimo visuomenei, o pagreitį įgavo prasidėjus restauraciniams darbams.

R. Glinskytės teigimu, buvo numatyta, kad priekinė parko dalis bus plynai kertama, paliekami vos keli medžiai, rengiamas prašmatnus, barokinis gėlynas: „Planuota antrąją parko dalį sutankinti, apsodinti gyvatvorėmis. Tačiau po kelių metų pro gyvatvores net nebus įmanoma praeiti, tai sukėlė žmonių pasipiktinimą.“

Vilniaus miesto savivaldybė prieš savaitę pranešė stabdanti Sapiegų rūmų parko projektą. Šis sprendimas bendruomenei suteikė vilčių.

Pasak A. Kisarauskaitės, Sapiegų rūmų parko projekto sustabdymas leidžia viltis, kad dialogas įmanomas. Visgi, visuomenė labai supriešinta, nelaiminga, tai neskatina pasitikėti valdžia ir savivalda, aiškina menotyrininkė.

Sapiegų rūmų parkas – tai visų vilniečių dvasinis turtas. O fotografijų parodą „Sapiegų parkas ir aš“ galima lankyti bet kuriuo paros metu ir esant bet kokiam orui.

Plačiau – laidos įraše. 

Kultūros diena. Lietuvių fotografijos klasikas Antanas Sutkus švenčia 80 m. jubiliejų

Galerijoje – parodos Sapiegų parke eksponatai.