Kultūra

2019.06.28 14:35

Redaguoti kūnai ir kelioninės asmenukės: virtualaus įvaizdžio manija lenkų fotomenininkės parodoje

Gintarė Žičevičiūtė, LRT.lt2019.06.28 14:35

Trečiadienio vakarą Vilniaus fotografijos galerijoje kamerinėje aplinkoje atidaryta Lietuvos fotomenininkų sąjungos kasmetinio konkurso „Debiutas“ nugalėtojos Ewos Doroszenko fotografijų paroda. Joje pristatytos dvi menininkės darbų serijos: pergalę konkurse pelnęs „Kūno redaktorius“ ir „Neįmanoma teritorija“.

E. Doroszenko – tarp fotografų gerai žinoma menininkė, Torūnėje įgijusi vizualiųjų menų daktarės laipsnį. Jos darbai eksponuoti įvairiuose tarptautiniuose meno festivaliuose. Pati E. Doroszenko nemažai laiko praleido dirbdama įvairiose Europos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje. 2017-aisiais ji visą mėnesį kūrė Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre.

Pro meno prizmę

Pirmajame galerijos aukšte rodomas „Kūno redaktorius“ nagrinėja opią temą: šiuolaikinės technologijos verčia moteris jaustis nepatraukliomis ir tarsi įpareigoja nuolat tobulinti savo išvaizdą, kad ji atitiktų šiuolaikinius standartus.

Virtualioje erdvėje tą padaryti nėra labai sunku – padeda tam tikros programėlės. Tačiau socialiniuose tinkluose viešinamos nuotraukos, kuriose moterys atrodo itin nenatūraliai, su pernelyg iškreiptomis kūno formomis ar veido bruožais.

Kaip teigia pati E. Doroszenko, būtent tokios nuotraukos ir įkvėpė fotografijų serijai „Kūno redaktorius“.

„Naudojau fotografiją kaip išeities tašką šalia skaitmeninių įrankių, kad sukurčiau iškreiptus vaizdus, atskleidžiančius mūsų virtualaus įvaizdžio maniją“, – LRT.lt sakė menininkė.

Antroje parodos dalyje, „Neįmanomoje teritorijoje“, E. Doroszenko nagrinėja žemėlapio ir teritorijos, objekto ir jo reprezentacijos santykį. Anot menininkės, šiandien beveik neįmanoma patirti unikalios realybės be kylančių asociacijų su matytais vaizdais. Mat keliaudami žmonės nuolat fotografuoja tam tikras vietas, taip fiksuodami savo unikalią patirtį. Būtent šias mintis E. Doroszenko ir bandė perteikti šioje darbų serijoje.

Meilė lietuviškai tylai

Pakalbinta LRT.lt, Ewa neslėpė, kad jaučiasi įsitempusi. „Parodos atidarymas menininkui kelia nemažai streso. Mums, menininkams, patinka demonstruoti kūrinius, tačiau nelabai mėgstame greta kūrybos rodyti ir save, – teigė Ewa ir pridūrė: – Tačiau labai džiaugiuosi, kad savo darbus galiu rodyti Vilniuje. Tai labai gražus miestas.“

Prisimindama savo gyvenimą Klaipėdoje, menininkė su šypsena pasakojo, kad Lietuvos uostamiestis jai itin patiko dėl gražių miestovaizdžių. Keli darbai, matomi parodoje, buvo sukurti būtent tame mieste. Tiesa, Ewos kūriniai pavadinimų neturi, todėl norintys rasti „klaipėdietiškus“ darbų, turės paspėlioti.

Paklausta, kas ją mūsų šalyje sužavėjo labiausiai, E. Doroszenko nedvejodama atsakė – ramuma. „Žmonės čia labai tylūs. Netgi Vilniuje, sostinėje, netriukšminga, – sakė ji. – Čia lengva susikaupti ir susitelkti į kūrybą. Lenkijoje tokių vietų rasti nelengva.“

Parodą Vilniaus fotografijos galerijoje bus galima apžiūrėti iki liepos 27 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.