Naujienų srautas

Kultūra2019.06.27 13:00

Rudenį – naujas festivalis „Open Books“: literatūros GPS, ieškantiems ne gerų, o geriausių knygų

Įprasta, kad vasara – įvairiausių festivalių metas. Tačiau jie tikrai neprivalo baigtis rudeniui atėjus! Literatūros ir meno gerbėjai ir šiltajam sezonui pasibaigus turės ko laukti – pirmą kartą bus surengtas festivalis „Open Books“ („Atviros knygos“).

Viena festivalio organizatorių, Ieva Davydenko, džiaugiasi pristatydama visiškai naują festivalį, jau rugsėjo 21 d. įsukursiantį Nacionalinėje dailės galerijoje. Prie festvalio dirba nemažai žinomų žmonių – Aidas Puklevičius, Donatas Puslys, Saulius Vasiliauskas, Mykolas Katkus irk t.  

Kalbėdama apie tai, kaip kilo festivalio idėja, I. Davydenko teigia nuolatos girdinti žmonių prašymus parekomenduoti, ką skaityti: „Knygų daug, bet dažnas susiduria su problema, kaip išsirinkti kūrinį. Šis festivalis taps kokybišku orientyru, padėsiančiu išsirinkti geras, pastaraisiais metais išleistas knygas.“

Anot I. Davydenko, „Open Books“ komandos vizija – knygų autorius priartinti prie skaitytojų. „Festivalio lankytojai galės pabendrauti su maždaug 50 lietuvių autorių, netrūks ir užsienio svečių. Kviesime diskutuoti kultūros temomis, vyks slemo pasirodymai, net literatūros ir kulinarijos sintezė“, – tikina viena organizatorių.

Donatas Puslys, pasakodamas apie jau rugsėjo 21 d. startuosiančią naują iniciatyvą, kviečia suvokti, kad knygos gyvenimas nesibaigia ją perskaičius: „Svarbu, kad knyga inspiruotų dialogą, diskusiją, ir iš to gimtų daugiau klausimų, ką skaityti toliau. „Open Books“ metu numatome penkias diskusijas – ne tik apie literatūros kritiką, bet ir 100 knygos gyvenimų, tai, kaip knyga atgimsta teatre, dailėje, kaip skatina tolesnę kūrybą.“

D. Puslys viliasi, kad festivalis pakvies prabilti apie problemas, kurios vis dar laikomos tabu. „Kalbėsime apie tai, kaip knygos padeda suvokti savo istoriją, kaip gebame susitvarkyti su sunkiais mūsų istorijos epizodais ir kaip per knygą istorija gali priartėti prie žmogaus. Taip pat matuosime lietuvio humoro jausmą – ar gebame juoktis ir būti autoironiški. Svarbu pabrėžti, kad šis festivalis yra kvietimas kiekvienam susitikti su mylimais rašytojais, ne tik ateiti pas tą, kuris tau jau žinomas, bet ir atrasti kažką naujo, pažinti ir pasileisti į kelionę“, – pasakoja D. Puslys.

Literatūros kritiko Sauliaus Vasiliausko teigimu, vienas festivalio „Open Books“ tikslų – mažinti distanciją tarp skaitytojo ir autoriaus: „Egzistuoja literatūros kritika, rašomos recenzijos, renkamos kokybiškiausios knygos ir pan., bet kartais neaišku, kas yra gera knyga ir kaip ją rasti.  Čia stengsimės parengti literatūrinį GPS apie tai, kas vyksta lietuvių literatūroje pastaraisiais metais.“

Festivalis „Open Books“ – naujo formato renginys, kaip žada organizatoriai, patikinę, kad kurs kokybišką orientyrą literatūros gerbėjams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi