Kultūra

2019.06.27 09:05

Legendinio JAV kompozitoriaus Steve`o Reicho premjera Vilniuje – nepaprastas įvykis

LRT.lt2019.06.27 09:05

Los Andželas, Londonas, Sidnėjus, San Franciskas, Niujorkas – į šių miestų sąrašą pateks ir Vilnius, kai spalio 19-ąją čia nuskambės naujausias legendinio JAV minimalisto Steve`o Reicho kūrinys orkestrui „Music For Ensemble And Orchestra“.

S. Reicho „Music For Ensemble And Orchestra“ premjerą Lietuvoje rengia Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas – Gintaras Rinkevičius).

S. Reichas kartu su Philipu Glassu yra laikomi pačiais garsiausiais ir įtakingiausiais šių laikų muzikos kūrėjais ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje – kiekvienas šių kompozitorių naujas kūrinys tampa didžiuliu įvykiu muzikiniame gyvenime, rašoma pranešime spaudai.

Šiam atvejui yra skiriamas dar didesnis dėmesys: kūrinys „Music For Ensemble And Orchestra“ yra pirmasis kompozitoriaus darbas orkestrui po 30 metų pertraukos.

Pernai 82-ejų JAV muzikos kūrėjas prisipažino save laikantis pirmiausia kūrinių ansambliui kompozitoriumi. Tad imdamasis šio kūrinio turėjo įveikti tam tikrą vidinį nusistatymą.

Iš tiesų būdamas ne tik kompozitorius, bet ir ilgametis savo įkurto ansamblio „Steve Reich and Musicians“ vadovas, S. Reichas daugumą sėkmingiausių kūrinių parašė būtent ansambliui.

Verta paminėti „Grammy“ apovanojimus kompozitoriui pelniusius kūrinius „Music for Eighteen Musicians“ ir „Different Trains“, 2009 m. Pulitzerio premija apdovanotą „Double Sextet“ ir kt.

Naujausia S. Reicho kompozicija taip pat yra kūrinys 14 atlikėjų ansambliui, prie kurio prisideda ir vaizdo menininkas Gerhardas Richteris.

Naujausiame orkestriniame opuse „Music For Ensemble And Orchestra“ kompozitorius surado būdą, kaip suderinti kūrybą ansambliui ir simfoninio orkestro mastą. Barokinės concerto grosso formos pavyzdžiu S. Reichas parašė kūrinį koncertuojančiam ansambliui ir orkestrui, o ypač rėmėsi savo mėgstamu Johanno Sebastiano Bacho „Brandenburgo koncertui“ Nr. 5.

S. Reicho kūrybos žinovai kūrinyje išgirs ir jo ankstesnio opuso „Runner“ atspindžių – ypač ritmo formulių, inspiruotų, pasak kompozitoriaus, muzikos vienam Bolivudo filmui, kurį jis žiūrėjo su žmona, menininke Beryl Korot.

Per koncertą spalio 19 dieną taip pat pasirodys vienas garsiausių šių laikų britų kompozitorių ir dirigentų Thomas Adesas, kurį „The New York Times“ apibūdina kaip vieną puikiausių šių dienų muzikų.

Įvairių muzikos apdovanojimų laureatas, dirigentas, kompozitorius, pianistas pirmiausia išgarsėjo kaip operų kūrėjas ir dirigentas. T. Adesas nuolat pasirodo su geriausiais pasaulio orkestrais. Jo kūrinius atlieka tokie meistrai, kaip seras Simonas Rattle`as ir Berlyno filharmonijos orkestras.

Koncerte skambės du patys populiariausi T. Adeso kūriniai  – „Polaris“ simfoniniam orkestrui bei Koncertas fortepijonui ir orkestrui „In Seven Days“.

Atlikti solinės partijos į Vilnių atvyks žymus amerikiečių pianistas Kirillas Gersteinas, Rusijoje gimęs žydų kilmės pianistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt