Kultūra

2019.06.26 21:56

Kairiūkštytės parodoje – dar niekam nematyti piešiniai

Margarita Alper, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.26 21:56

Alantos dvaro galerijoje atidaryta Elvyros Kairiūkštytės paroda „Gaivališka meno mistikė“, kurioje eksponuojama beveik pusantro šimto mažų ir didelių paveikslų.

Pasak parodos kuratoriaus, tapytojo Vaidoto Žuko, E. Kairiūkštytė viena paslaptingiausių kūrėjų mūsų meno istorijoje, nugyvenusi sudėtingą gyvenimą ir palikusį nemažą palikimą, kurio nemažą dalis iki šiol dar nematyta.

Parodoje eksponuojami E. Kairiūkštytės piešiniai, kurių ji niekam nerodė. Visi lakštai pasirašyti viršutinėje arba nugarinėje pusėje, visi datuoti labai atidžiai, nurodant svarbesnes religines šventes, savaitės dieną ir net dienos metą – rytą, naktį, vakarą.

Pasak parodos kuratoriaus V. Žuko menininkė dirbdavo neįprastai - dienomis miegodavo, naktimis piešdavo. Iš skrupulingų kiekvieno darbo aprašų, galima nuspėti, kad per naktį ji sukurdavo apie dešimt ar daugiau darbų.

„Ji paslaptingas žmogus mūsų meno istorijoj, kito tokio vargu ar surasim, jos gyvenimo istorija komplikuota, ji nežinojo, kas jos tėvas, motina, ji buvo išmesta kūdikiu užgimusi, ji turėjo nuostabų talentą, mokėsi Kuršėnuose, baigė dailės institutą.

1993 m. apsikrikštijo iki mirties 13 metų niekam nerodė, ką ji tapo, po jos mirties 2006 m. jos draugai rado tūkstančius paveikslų, piešinių ir mes pamatėm, kokio tai lygio menininkas, koks originalus, mes šiaip buvom pažįstami, bet ji su niekuo artimai nebendravo, dabar matosi kodėl, ji taupė savo kūrybinę energiją, nenorėjo iššvaistyti“, – pasakoja V. Žukas.

Menininkė domėjosi įvairiomis religijomis, egzotiškomis kultūromis, o ilgainiui tapo praktikuojančia katalike. Jos darbuose, pasak Žuko galima įžvelgti įvairiausių įtakų, tačiau nepaisant jų, E. Kairiūkštytė buvo absoliučiai originali menininkė. 

„Ji absoliučiai originali, ji taip perleidusi per save, absoliutūs šedevriukai, kas turi supratimą, kaip juda linija, kaip komponuojama erdvė, nežinau labiau įkritusios į meną lietuvių menininkės“, – sako V. Žukas.  

Kodėl tai, ką kūrė paskutinį savo gyvenimo dešimtmetį niekam nerodė, į šį klausimą sunku atsakyti, sako V. Žukas, tik po jos mirties atsivėrė jos darbų palikimas, galbūt dėl to, kad buvo labai jautri ir nenorėjo prarasti pasitikėjimo. 

E. Kairiūkštytės paroda Alantos dvare veiks iki spalio.

Plačiau – reportaže 30.46 min.

Panorama. Virgilijus Poderys: gyventojai nežino, kaip elgtis branduolinės avarijos metu, ir tai yra nenormalu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt