Kultūra

2019.06.26 16:43

Pasaulinio konkurso finalininkas Tadas Kazakevičius išsaugojo, ko tuoj neteksime

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.06.26 16:43

Penkerius metus fotografijų serijoje „Tai, ko nebebus“ Tadas Kazakevičius fiksavo Lietuvos kaimą ir jo socialinį portretą. Nekartą tarptautiniu mastu įvertintas ciklas tebėra nepaprastai aktualus. Šįkart į jį dėmesį atkreipė konkursas „Leica Oskar Barnack“, fotografų bendruomenės laikomas išskirtiniu. T. Kazakevičiaus fotografijų serija pateko tarp 12 konkurso finalininkų.

Neturėjęs suplanuoto maršruto savo kelionę po Lietuvos vienkiemius ir kaimus fotografas T. Kazakevičius prieš daugiau nei 5 metus pradėjo dviračiu, kartais sėsdamas ir į automobilį. Tačiau nepamainomu draugu šioje kelionėje jam tapo mopedas.

Per keletą metų T. Kazakevičius nuvažiavo daugiau kaip 7 tūkst. kilometrų. Būtent kilometrais, o ne įamžintų žmonių ar šeimų skaičiumi, anot jo, geriausia apibūdinti fotografijų ciklą „Tai, ko nebebus“.

„Visi takai, kuriuos pasirinkau, ar žvyrkeliai, kur nusukau, atsirado dėl to, kad širdis tą akimirką taip pasakė. Keliaudamas tiesiog pamatai žmogų už kilometro ir važiuoji jo link. Kartais pasišnekėdavome tris, keturias valandas, kartais – penkiolika minučių, – pasakoja fotomenininkas. – Bendraujame, šnekame apie gal ir kasdieniškus dalykus, kurie iškyla kaime. Tačiau labai dažnai kalbamės apie kūrybą, meną, kasdienybę, artimuosius, santykius.“

Fotografijų cikle „Tai, ko nebebus“ fiksuojamas ne tik kaimo kraštovaizdis. Į kaimą žvelgiama kaip į socialinę struktūrą. Fotografui svarbi jo gyventojų vertybių sistema: atvirumas, nuoširdumas, noras bendrauti, kitoks nei miesto žmogaus, ūkio darbų lemiamas, paros ir metų laiko suvokimas.

„Mūsų provincija, kaimas keičiasi. Į gražesnį, mielesnį, galbūt labiau civilizuotą, miestietiškesnį. Tik man kaimas, iš tikrųjų, labiau yra vienkiemis“, – prisipažįsta T. Kazakevičius.

7 tūkst. kilometrų sukorusio lietuvio objektyve – jausmingas Lietuvos kaimo, kurio jau nebebus, portretas

Už šį fotografijų ciklą T. Kazakevičius jau ne kartą pastebėtas ir įvertintas tarptautiniu mastu. Dabar išskirtinė lietuvio fotografijų serija pateko į prestižinio dokumentinės fotografijos konkurso „Leica Oskar Barnack“ finalą – už unikalią vaizdo stilistiką ir gebėjimą kūrybiškai įamžinti žmogaus ir jo aplinkos ryšį.

Iš daugiau nei 2 tūkst. darbų T. Kazakevičiaus ciklas atrinktas tarp dvylikos fotoistorijų. Dalyvių darbus vertino „Leica Galleries International“ meno vadovė ir pagrindinė jos atstovė Karin Rehn-Kaufmann, „Photolux“ festivalio vadovas Enrikas Stefanellis, vienas garsiausių pasaulyje kelionių fotografų rašomi Steve`as McCurry.

„Nerežisuoju kadro, bet kita vertus, visada prašau truputėlį pabūti su savim, taip sakant, sukurt kontaktą. Man būtina natūrali šviesa, mėgstu lango šviesą. O lauke visada dairausi šešėlio. Tikrai nėra taip, kad kilnoji ranką ir sakai: „Štai šitaip priglausk prie žando pirštą...“ Ne, taip nebūna“, – apie kūrybos niuansus kalba T. Kazakevičius.

Šiuo metu rengiamas fotografijų ciklui skirtas albumas. T. Kazakevčius taip pat ketina atidaryti parodą, joje būtų eksponuojamos dar niekur nepublikuotos nuotraukos iš pernykščių kelionių. Du „Leica Oskar Barnack“ laimėtojai bus paskelbti rugsėjį.

Plačiau – Inesos Rinkevičiūtės reportaže.

7 tūkst. kilometrų sukorusio lietuvio objektyve – jausmingas Lietuvos kaimo, kurio jau nebebus, portretas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.