Kultūra

2019.06.25 17:16

Gerbtinos muzikos vakarėlis: Šinkūnas, Paulauskas ir Cechanovičius su „Trimitu“ – Benny Goodmano kryžkelėje

LRT.lt2019.06.25 17:16

Birželio 27-ąją Vilniaus rotušė supsis svingo ritmais – čia skambės naujomis spalvomis atgimsianti svingo karaliaus Benny Goodmano muzika. 110-ųjų jo gimimo metinių proga koncertą „Trimitas in Jazz“ rengia valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, į draugiją pasikvietęs solistus vibrafonininką Marių Šinkūną, klarnetininką Ąžuolą Paulauską ir dirigentą Jaroslavą Cechanovičių.

„Trimitas in Jazz“ vainikuos festivalį „Trimito vasara“, kuriame orkestras klausytojus lepino vasariškai lengva muzika, atsiskleisdamas folkloro, Lotynų muzikos, valso melodijomis ir ritmais, o festivalio pabaigoje kolektyvas ir padžiazuos su talentingais atlikėjais, rašoma pranešime spaudai.

B. Goodmano muzika – lūžio taškas džiazo ir akademinės muzikos sankirtose: būtent šis klarnetininkas, kompozitorius, orkestro lyderis davė pradžią džiazinėms akademinės muzikos interpretacijoms. 1938 metais kritikas Bruce`as Ederis po muzikanto koncerto rašė: „Tai buvo džiazo atėjimo į „gerbtiną“ muziką vakarėlis“.

Džiazo reformatoriumi vadinamo B. Goodmano muzikoje pirmą kartą su džiazo orkestru suskambo tokie instrumentai kaip vibrafonas ir elektrinė gitara. „Trimitas in Jazz“ savo ruožtu bus pirmasis koncertas Lietuvoje, kai vienoje scenoje susitiks klarnetas, vibrafonas ir pučiamųjų orkestras. Specialiai šiai progai aranžuotus kūrinius su orkestru atliks klarnetininkas Ą. Paulauskas ir vibrafonininkas M. Šinkūnas.


„B. Goodmano muzika – muzikinė kryžkelė, kurioje visiems laikams susitiko vibrafono ir klarneto duetas“, – LRT Klasikos laidoje „Muzikinis pastišas“ teigė M. Šinkūnas.

Beje, jis džiazo inovatoriaus kūryba ypač susidomėjo sužinojęs apie B. Goodmano lietuviškas šaknis. Nors pats džiazmenas gimė Čikagoje, jo motina kilo iš Kauno.

Džiazo muzikos aukso fonde puikuojasi tokios B. Goodmano kompozicijos kaip „Sing, Sing, Sing“, „Don't Be That Way“, „King Porter Stomp“ ir daugybė kitų.

Per koncertą „Trimitui“ diriguos puikiai įvaldęs šį žanrą J. Cechanovičius, beveik keturiasdešimt metų dirbęs LRT lengvosios muzikos orkestre – jame grojęs, jam vadovavęs, kūręs ir aranžavęs. Muzikas beveik dešimt metų vadovavo Šiaulių bigbendui.

Šiemet 70-metį švenčiantis ir jau 55-uosius kūrybinės veiklos metus skaičiuojantis J. Cechanovičius parašė daugiau nei 200 muzikos kūrinių, pramoginių ir džiazo dainų, instrumentinių pjesių, aranžavo per tūkstantį kūrinių įvairiems orkestrams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.