Naujienų srautas

Kultūra2019.06.23 14:33

Grigorian ir operos „Saulė ir jūra“ kūrėjos turėtų sulaukti 20 tūkst. eurų premijų

Ignas Jačauskas, BNS 2019.06.23 14:33

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino tvarką, pagal kurią svarbius tarptautinius apdovanojimus pelniusiems menininkams būtų skiriamos 20 tūkst. eurų premijos.

Į jas šiemet pretenduoja Operos solistė Asmik Grigorian, pelniusi metų solistės titulą tarptautiniuose Operos apdovanojimuose bei trys menininkės – Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė, sukūrusios šiuolaikinę operą „Saulė ir jūra“, pelniusią pagrindinį apdovanojimą Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje. Pastarosios kūrėjos premiją pasidalintų.

Būtent po šių apdovanojimų Vyriausybė ir inicijavo diskusijas dėl tokių premijų poreikio.

Pagal patvirtintą tvarką, premijas skirs Kultūros ministerija, sulaukusi Lietuvos kultūros tarybos rekomendacijos. Tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė BNS sakė, kad rekomendacijas dėl premijų tikimasi parengti per mėnesį.

Premijos galės būti skiriamos asmenims, už savo kūrybą ar kitą kultūrinę veiklą pelniusiems svarbiausius tarptautinius apdovanojimus architektūros, bibliotekininkystės, cirko, dizaino, kino, kultūros paveldo, literatūros, muziejininkystės, muzikos, šokio, teatro, visuomenės informavimo ir vizualiųjų menų srityse.

Pažymima, kad pelnytas tarptautinis apdovanojimas turi būti ne piniginis, reikšmingas pasauliniu mastu, jį gavusio asmens kūryba ar veikla garsintų Lietuvos vardą pasaulyje, o gauti šį apdovanojimą pretenduotų kūrėjai iš ne mažiau kaip 10 skirtingų šalių. Taip pat numatyta, kad apdovanojimas turi būti skirtas už geriausiai įvertintą kūrybą ar veiklą – pirmosios vietos, pagrindinio prizo laimėjimą, geriausią ar aukščiausią rezultatą, teikiamas ne trumpiau kaip trejus metus bei skatintų asmens karjerą pasauliniu mastu. 

Lietuvos nacionaliniam paviljonui Venecijoje, kur rodoma opera „Saulė ir jūra“, praėjusią savaitę Kultūros taryba skyrė 80,5 tūkst. eurų. Iš viso Lietuvos paviljonui Venecijoje pernai ir šiemet kultūros taryba skyrė 193 tūkst. eurų, Vilniaus savivaldybė – 50 tūkst. eurų, kad šis kūrinys būtų rodomas dažniau, per sutelktinio finansavimo platformą pačios autorės surinko dar apie 38 tūkst. eurų. Pačioms autorėms LATGA skyrė 9 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi