Kultūra

2015.09.08 13:45

Fotografas M. Gabrėnas: visada mačiau gijas, jungiančias Niujorką ir laukinę gamtą

LRT.lt2015.09.08 13:45

Kitą trečiadienį (liepos 8 d.) 17.30 val. Vilniaus fotografijos galerijoje bus atidaryta Mindaugo Gabrėno fotografijų paroda „Back to the City“.

Kitą trečiadienį (liepos 8 d.) 17.30 val. Vilniaus fotografijos galerijoje bus atidaryta Mindaugo Gabrėno fotografijų paroda „Back to the City“. 

Kelis pastaruosius metus Niujorke praleidusio fotomenininko parodoje – 30 darbų arba 15 juodai baltų, juosta sukurtų foto diptikų. Parodoje sujungti savita, melancholiška estetika persmelkti gamtos ir miesto peizažų žanrai, rašoma parodos organizatorių pranešime.

Visos nuotraukos darytos Jungtinėse Valstijose. Pirmoji diptiko pusė – Niujorke, antroji –  ne mieste.  „Nemiestas“ – tai ir šalia Niujorko plytinčios dykvietės, ir Arizonos, Jutos, Kalifornijos, Oregono ar Nevados laukiniai peizažai.

„Visada mačiau gijas, jungiančias vieną didžiausių pasaulio megapolių ir laukinę gamtą.  Formos, erdvės ir linijos vienodos tiek Manhattano viduryje, tiek Laukiniuose vakaruose. Bandžiau išgryninti jas ir sugretinti. Kiekvieną iš diptikų sieja tam tikras raktas, jį atradus nuotraukos tarsi tampa viena kitos tęsiniu. Nesvarbu, kad vienoje jų – „Empire State Building“ pastatas, o kitoje – Didysis kanjonas“, – sako M. Gabrėnas.

Be vizualinės jungties, ryški ir egzistencinė. „Ar esi labiau vienišas kalnų trobelėje, kur per šimtą mylių nėra žmonių, ar daugiau kaip 8 milijonus gyventojų turinčiame mieste, kur vargiai pereisi 42-ąją gatvę į ką nors neatsitrenkęs? Aš nesistengiu dėlioti pliusų ar minusų, aš tik bandau pabrėžti laukinės gamtos ir civilizacijos bendrumą. Jei sėdi vienas kalnuose ir nori pakalbėti su kuo nors – ieškai interneto. O juk tą patį daro žmonės stovėdami viduryje Taimso aikštė. Skirtumas ne toks jau didelis“, – sako menininkas.

„Back to the City“ – trečioji M. Gabrėno personalinė fotografijų paroda (prieš tai buvusios – „Dreamscapes“ (2012 m.) ir „Fantasma“ (2010 m.). Lietuvio darbai niekada nebuvo geografiškai apriboti. Jo nuotraukos eksponuojamos JAV, Kanados, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Vokietijos galerijose, darbai publikuojami fotografijai skirtuose leidiniuose. Praėjusiais metais M. Gabrėno kūryba buvo pristatyta Madride vykusiame tarptautiniame fotografijos ir vizualiųjų menų festivalyje „PHotoEspana“. Šiuo metu naujausius M. Gabrėno darbus galima apžiūrėti „Robin Rice“ galerijoje Niujorke.

M. Gabrėno foto diptikas.

M. Gabrėno foto diptikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.