Kultūra

2015.07.03 11:58

Festivalis „Užutrakio vakarai“ žada staigmenų kupiną muzikinę vasarą

LRT.lt2015.07.03 11:58

Užutrakio dvare vėl visai vasarai įsikuria muzikos festivalis „Užutrakio vakarai“. Žymūs šalies muzikantai, svečiai iš užsienio iki pat rudens koncertuos dvaro rūmuose bei baliustradoje, nuo kurios atsiveria stulbinamo grožio vaizdas su ežere stūksančia pasakiška Trakų pilimi,  kitose koncertinėse erdvėse. Du festivalio koncertai vyks Elektrėnuose ir Marijampolėje, rašoma pranešime.

Užutrakio dvare vėl visai vasarai įsikuria muzikos festivalis „Užutrakio vakarai“. Žymūs šalies muzikantai, svečiai iš užsienio iki pat rudens koncertuos dvaro rūmuose bei baliustradoje, nuo kurios atsiveria stulbinamo grožio vaizdas su ežere stūksančia pasakiška Trakų pilimi,  kitose koncertinėse erdvėse. Du festivalio koncertai vyks Elektrėnuose ir Marijampolėje, rašoma pranešime.

Tai jau vienuoliktasis „Užutrakio vakarų“ festivalio sezonas. Festivalio sugrįžimas simboliškai primena buvusio Užutrakio dvaro sodybos šeimininko grafo Juzefo Tiškevičiaus sugrįžimus. Grafas su šeima Užutrakyje vasarodavo, nes daugiausia gyveno užsienyje. Vasarą sugrįžtančio šeimininko kantriai laukdavo jo dvariškiai ir šis įvykis tapdavo didele švente, kuri trukdavo iki pat rudens.

Didelę šventę savo mylimai publikai dovanoja ir „Užutrakio vakarai“. Festivalio rengėjai lieka ištikimi susiklosčiusiai tradicijai rengti originalius, išskirtinius, specialiai šiam festivaliui skirtus koncertus. Jų žada būti ne vienas. Dar vienas festivalio išskirtinumas – pasikviesti Europos muzikos pasaulyje garsių atlikėjų, kurie parengia būtent  festivaliui skirtą programą. Ir dar būtinas festivalio elementas – tai dėmesys lietuvių kompozitorių kūrybai.

Anot festivalio organizatorių, visi trys festivalio dėmenys, lyg persipinantys leitmotyvai, sudaro muzikinio vyksmo, kuris tarpsta prancūziškojo stiliaus Užutrakio dvaro erdvėse, esmę. Ir, kaip visada, festivalis pradedamas tuo, ko Lietuvoje dar nebuvo. Pirmasis festivalio koncertas Užutrakyje – jau šį sekmadienį, liepos 5-ąją, 19 val.

„Prabangus ir prašmatnus koncertas. Pirmąkart Lietuvoje koncertuos mušamųjų žvaigždė latvis Gunteris Freibergas kartu su „Giunter Percussion“, valstybiniu choru „Vilnius“, Sostinės vario kvintetu, diriguos Robertas Šervenikas. Bus atliekamas stilistiškai įdomus, sudėtingas ir originalus koncertas, kuriame skambės kompozitorių G. Koshinski, C. A. Pinto Fonseca, L.Rimšos, A. Šenderovo kūriniai“, – dalijosi savo mintimis garsus perkusininkas Pavelas Giunteris, mušamųjų grupės „Giunter Percussion“ ir šios muzikinės programos vadovas.

Mušamųjų virtuozas ne sykį koncertavo festivalyje „Užutrakio vakarai“ ir kaskart mielai į jį sugrįžta, vedinas nepaprasto jausmo, kaip muzikos garsai skardžiomis frazėmis lekia ežero vilnimis. P. Giunterį žavi, kad koncerto pasiklausyti atplaukia jachtos, didesni ir mažesni laiveliai. Tikra ta žodžio prasme atplaukianti ir ežere plūduriuojanti publika – dar vienas išskirtinumas, ko neturi kiti muzikos festivaliai. Publika krante ir vandenyje – nuolatinė ir vis pasipildanti, išsilavinusi ir tolydžio auganti tiek skaičiumi, tiek muzikinio akiračio pločiu, rašoma pranešime spaudai. 

Festivalio rengėjai sako kaskart ieškantys naujų formų ir sklaidos būdų. Taip repertuare atsirado Lietuvos kamerinio choro ir Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo globojamų jaunųjų muzikų koncertas. Pernai jis buvo surengtas pirmąjį kartą, o pranokęs lūkesčius taip pat sugrįžta į festivalį. Šį nemokamą koncertą išgirsime liepos 12-ąją Trakų bažnyčioje.

„Užutrakio vakaruose“ nuskambės  ir autorinis kompozitorės Vaidos Beinarienės vakaras. Daugelyje kamerinių bei solinių kūrinių kompozitorė gilinasi į garso skambesį, naujas jo išgavimo formas. Ieškodama naujų skambesių pasitelkia šiuolaikines instrumentų technines ir raiškos galimybes.

Kalbant apie daugiau nei per dešimtmetį susiklosčiusias festivalio tradicijas, negalima apsieiti be vieno teatro spektaklio ir vieno džiazo koncerto. „Užutrakio vakarų“ gerbėjai matys naują režisieriaus ir aktoriaus  Aleksandro Rubinovo pastatymą „Stebiuosi, Viešpatie tavim...“.

Išskirtinį džiazo muzikos projektą festivaliui parengė Neda ir Remigijaus Rančio suburtas Vilniaus  džiazo orkestras. „Užutrakio vakaruose“ nuskambės naujai paruošti kūriniai, turtinga, emocionali, vulkaniška programa svingo ir džiazo klasikos ritmu, kurį kaitins ir lindihopo šokėjai.

Muzikos gurmanų laukia išskirtinis, tik šiame festivalyje įvyksiantis muzikinis susitikimas su fleitos virtuozu iš JAV Denisu Bouriakovu. Jis koncertuos su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru ir atliks daugumai muzikantų neįveikiamą  misiją. Svečias iš JAV gros F. Mendelssohno koncertą smuikui ir orkestrui. Muzikos autoritetai teigia, kad smuiko partijos atlikimas fleita paklūsta tik genijams, o D. Bouriakovas taip groja vienintelis pasaulyje. Šis koncertas vyks rugpjūčio 23-iąją ir vainikuos visą festivalio sezoną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.