Kultūra

2019.06.20 15:13

BBC reveransas LRT RADIJO fondams: pasaulis žavisi lietuvių pianistės Sulamitos Aronovsky įrašais

LRT.lt2019.06.20 15:13

Prieš dvejus metus LRT radijo archyvuose atrasti vieninteliai pianizmo legendos Sulamitos Aronovsky (Kaporaitės-Žiūraitienės) įrašai, Lietuvos radijuje įrašyti dar 1958 metais, susilaukė užsienio žiniasklaidos susidomėjimo – apie juos pranešė ir gyvai transliavo BBC Radio 3.

Ilgą laiką pianistė manė, kad sovietmečiu uždrausti jos įrašai yra sunaikinti. Vis dėlto BBC Radio 3 ji papasakojo vieną dieną sulaukusi skambučio ir sužinojusi, kad 60-ties metų senumo medžiaga buvo rasta LRT radijo archyvuose.

„Tikras stebuklas, kad jie ją išsaugojo, – BBC Radio 3 kalbėjo S. Aronovsky. – Nesitikėjau, kad taip gali nutikti, kadangi įrašai buvo padaryti taip seniai.“

Lietuvoje gimusi, Rusijoje studijavusi, o vėliau į Londoną gyventi persikėlusi tarptautinio pianistų konkurso „London International Piano Competition“ steigėja pasakoja, kad iš Sovietų Sąjungos bėgdama į Vakarus ji paliko viską – įrašus, diplomus, užrašus.

Prasidėjus naujam gyvenimui nebeliko įrodymų apie pianistės kompetenciją, užsitarnautą vardą ir reputaciją. Tačiau S. Aranovsky tikina neliūdėjusi, o tiesiog prisitaikiusi prie taip susiklosčiusių aplinkybių. Nors moteris neslepia, kad nuolat jautėsi taip, lyg kažko trūktų.

LRT radijo archyvuose rasti S. Aronovsky įrašai atgaivino prisiminimą apie išskirtinį pianistės talentą.

Lietuvoje gimusi ir muzikinę karjerą pradėjusi S. Aronovsky tarptautiniame muzikos pasaulyje garsi kaip Londono tarptautinio pianistų konkurso „London International Piano Competition“ steigėja ir vertinimo komisijos pirmininkė.

Litvakė yra viena žymiausių fortepijono pedagogių, išugdžiusių garsių mokinių, tarp kurių – Peteris Lawsonas, Davidas Fanningas, Julia Goldstein, Vovka Ashkenazy, Michaelas Bellas, Mantautas Katinas ir kiti.

Jos mokiniai yra pelnę daugiau nei 50 apdovanojimų įvairiuose prestižiniuose konkursuose. Sulamita, nepaisydama garbaus amžiaus, vis dar dėsto Londono karališkoje muzikos akademijoje.

Parengė Viktorija Lideikytė 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt