Kultūra

2019.06.25 19:24

Vingiuota Balio Dvariono gyvenimo kelionė neprailgo – padėdavo daina

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.06.25 19:24

Birželio 19 dieną minimos Balio Dvariono – garsaus Lietuvos pianisto, kompozitoriaus, dirigento, pedagogo – 115 gimimo metinės. Į Lietuvos muzikos istoriją B. Dvarionas įėjo kaip vieno pirmųjų baletų, pirmojo koncerto smuikui kūrėjas, Vilniaus miesto orkestro įkūrėjas.

Namuose, kuriuose gyveno B. Dvarionas, galima rasti ir prisėsti prie fortepijono – instrumentą B. Dvarionas yra minėjęs ir laiškuose artimiesiems. Namuose daugybė kitų daiktų, kadaise supusių muzikantą, o ir pats B. Dvarionas žvelgia iš Bronės Uogintienės paveikslo.

B. Dvariono sūnus prof. Jurgis Dvarionas laidoje pasakoja, kad tėtis gimęs Liepojoje, Dominyko ir Barboros Dvarionų šeimoje: „Tik anuomet jie vadinosi ne Dvarionai, o Dvarionovičiai. Tai buvo daugiavaikė šeima, tėtis užaugo Liepojos multikultūrinėje terpėje.“

Mokydamasis rusų, vėliau lenkų mokyklose, B. Dvarionas lietuviškai kalbėjo prastai. Kalbos pramoko vasaromis su šeima keliaudamas po Žemaitiją, nes dažnai dainuodavo lietuviškas dainas, kad neprailgtų kelionė.

Pasak J. Dvariono, tėtis mėgdavo sakyti, kad lietuviška daina, lietuviškas motyvas ir kvapas įsigėrė visam gyvenimui. Ko gero, tai tapo svarbiu akstinu, paskatinusiu B. Dvarioną kurti.

Pirmasis B. Dvariono mokytojas buvo tėvas, muzikos instrumentų derintojas, vėliau turėjęs savo instrumentų  parduotuvę. Muzikiniam vaikų lavinimui (o šeimoje augo dar šeši broliai ir šešios seserys) tėvas skyrė didelį dėmesį.

Vėliau B. Dvarionas mokėsi pas garsų latvių kompozitorių Alfredą Kalninį, o Kaune, susipažinęs su Čiurlionių šeima, nusprendė rinktis studijas Leipcige, kur važiavo ir Jadvyga Čiurlionytė, Juozas Gruodis ir kiti. Ten, anot J. Dvariono, susiformavo svarbiausios tėvo  kūrybinės nuostatos.

J. Dvarionas atskleidžia ir mažai kam žinomą faktą: „Nedaugeliui žinoma, kad B. Dvarionas apie 1933 m. yra surinkęs daugiau nei pusantro šimto lietuvių liaudies dainų.“

Prieškario Lietuvoje nebuvo daug profesionalių muzikų, tad B. Dvarionas dažnai buvo kviečiamas į įvairius miestus paskambinti ir pamokyti kitų. Keliaudamas jis mėgdavo kalbinti žmones, o susitikimai dažnai baigdavosi daina.

Įdomų ir kūrybingą B. Dvarionio gyvenimą mena jo buto sienos: čia savo įspaudus paliko ne tik muzika, bet ir žymiausi menininkai, kurie lankėsi svetinguose namuose. 

Pasižvalgyti po B. Dvariono butą galite laidoje „Kultūros diena“, nuo 10 min. 

Kultūros diena. Minimos 115-osios Balio Dvariono gimimo metinės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.