Kultūra

2019.06.19 11:07

Festivalyje „Midsummer Vilnius“ orkestras „Kremerata Baltica“ grieš pianisto Andriaus Žlabio premjerą

LRT.lt2019.06.19 11:07

Liepos 22 d. visiems klasikinės muzikos gurmanams dovanojama neapaprasta proga išgirsti nedažnai Vilniuje koncertuojantį pasaulinio garso kamerinį orkestrą „Kremerata Baltica“ ir jo meno vadovą, vieną ryškiausių visų laikų muzikos pasaulio asmenybių smuikininką Gidoną Kremerį.

Legendinis smuikininkas G. Kremeris ir „Kremerata Baltica“ koncertuos festivalyje „Midsummer Vilnius“. Būtent Vilniuje kadaise sugrojęs savo pirmąjį rečitalį iš Latvijos kilęs G. Kremeris su orkestru keliauja po visą pasaulį – nuo Japonijos iki Šiaurės Amerikos, koncertuoja presižiškiausiose pasaulio scenose kartu su žymiausiais orkestrais ir dirigentais.

Šis muzikos genijus išsiskiria repertuaru, kuris aprėpia įvairiausią muziką – nuo klasikos, romantizmo iki XX a. vidurio kompozitorių-novatorių opusų bei šiuolaikinių Lietuvos ir užsienio autorių kūrybos, dažnai nepelnytai pamirštos.

Tarptautiniai apdovanojimai, pavydėtinas darbštumas, ryžtas ir originalus muzikinis mąstymas G. Kremeriui pelnė pasaulinį pripažinimą. Pats aukščiausias atlikėjo įvertinimas – muzikos pasaulio Nobelio premija vadinamas Japonijos meno asociacijos „Praemium Imperiale“ apdovanojimas.

Tarp „Kremerata Baltica“ apdovanojimų –„Grammy“

Maestro indėlį į klasikinės muzikos istoriją atskleidžia ir 1997 m. jo paties suburtas kamerinis orkestras, Baltijos šalių pasididžiavimas – „Kremerata Baltica“, kuriame groja talentingiausi Lietuvos, Latvijos ir Estijos muzikantai. Kolektyvas išleido daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių, tarp jų – prestižiniai „Echo Klassik“ ir „Grammy“ įvertintas „After Mozart“, „Grammy“ nominuoti Georgeso Enescu ir Mieczyslawo Winbergo muzikos albumai.

2009-aisiais kūrybinga kolektyvo veikla buvo įvertinta japonų „Praemium Imperiale“ prizu, o 2016 m. trofėjų kolekciją papildė antrasis „Echo Klassik“ apdovanojimas už Dmitrijaus Šostakovičiaus fortepijoninių koncertų albumą, įgrotą su rusų pianiste Ana Vitinskaja.

2019 m. gegužės 3-iąją pasaulinė garso įrašų kompanija „Deutsche Grammophon“ išleido lenkų kompozitoriaus M. Weinbergo kompaktinę plokštelę, kurios autoriai – „Classic FM“ geriausia pasaulio dirigente moterimi pripažinta Mirga Gražinytė-Tyla, smuikininkas G. Kremeris, Birmingemo miesto simfoninis orkestras ir „Kremerata Baltica“.

„Kremerata Baltica“ tapo puikia Baltijos kultūros ambasadore – šiandien šį orkestrą, išsiskiriantį subtiliu skambesiu, gyvybingumu ir originalumu, žino visas pasaulis. Per pastaruosius du dešimtmečius G. Kremeris ir jo įkurtas ansamblis intensyviai koncertavo, pasirodė garsiausiuose pasaulio festivaliuose ir koncertų salėse bei praturtino muzikos lobyną.

Programoje – A. Žlabio pasaulinė premjera

„Kremerata Baltica“ per liepos 22 d. koncertą atliks ypatingą kūrinių programą. Skambės pasaulinė pianisto ir kompozitoriaus Andriaus Žlabio premjera smuikui solo ir styginiams „Perpetuum“, M. Weinbergo daugiasluoksnė, konstrastingų ritmų ir netikėtų garsinių išraiškų Simfonija Nr. 10 styginiams, kurioje G. Kremeris grieš orkestro pirmuoju smuiku.

Simfonija Nr. 10 styginiams (parašyta 1968 m.) yra vienas iš Weinbergo  šedevrų didesnio masto simfoninių kūrinių žanre. Tai išskirtinės konstrukcijos kompozicija, kurios klausant užimą kvapą, o akimirkomis užplūsta jausmas, tarsi muzika sugriauna visus erdvės barjerus ir tuo pačiu metu užpildo kiekvieną jos tašką.

Koncerto klausytojai taip pat išgirs originalumu išsiskiriantį, galingą M. Mussorgskio muzikos šedevrą – fortepijoninių pjesių ciklą „Parodos paveikslėliai“, aranžuotą styginiams ir perkusijai. Sukurti šį ciklą autorių įkvėpė jo gero bičiulio daikininko ir architekto Viktoro Hartmanno meno kūriniai. Visą muzikinę programą papildys ir sustiprins vaizdo projekcijos, kartu su Maximo Kantoro paveikslais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt