Kultūra

2019.06.18 23:41

Jubiliatas Grigorijus Kanovičius apie tai, kodėl švenčia du gimtadienius bei savo kūrybą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.18 23:41

Rašytojui, prozininkui Grigorijui Kanovičiui antradienį suėjo 90 metų. Dramaturgas, scenarijų autorius jau kelis dešimtmečius gyvena Izraelyje, o Lietuvoje pastarąjį kartą lankėsi prieš beveik dešimtmetį. Telefonu LRT TELEVIZIJOS laidai „Panorama“ rašytojas sakė, kad dėmesiu skųstis negali: jį prisimena, sulaukė daug ir skaitytojų laiškų, ir šalies vadovų sveikinimų.

Paskutinį kartą G. Kanovičių Lietuvoje matėme prieš devynerius metus. Dėl sveikatos problemų jis neatvyko atsiimti jam skirtos Nacionalinės kultūros ir meno premijos prieš ketverius metus, rašytojas ir šiandien sako, kad apie kelionę į Lietuvą kalbėti jau nerealu. 

Rašytojas teigia, negalintis skųstis dėmesiu, jaučia, kad Lietuvoje jį prisimena, sulaukė daug skaitytojų sveikinimų. Ir nors įprastai sveikinimus priima birželio 18-ąją, rašytojas gimė birželio 9-ąją ir sako, kad gali švęsti abi dienas.  

„Čia išėjo nesusipratimas, mano mama buvo ligota – pirmas vaikas mirė po operacijos, todėl laikė ją ligoninėj, paskui išleido. Aš gimiau žydų ligoninėje birželio 9 dieną, o išleido mus į Jonavą birželio 18 dieną,  ir rabinas užrašė į savo knygą, likimo, kad esu gimęs 18, taip išeina, kad turiu laimės švęsti abi“, – pasakoja kūrėjas.

G. Kanovičius yra parašęs daugiau negu dešimt romanų – savotišką sagą – Rytų Europos žydų istoriją nuo 19 amžiaus iki mūsų dienų. Grigorijaus Kanovičiaus knygos yra išverstos į 12 kalbų. Bendras jo knygų tiražas viršija pusantro milijono egzempliorių. Paskutinę knygą „Miestelio romansas“ parašė prieš aštuonerius metus,  būdamas 82 metų, ir tuomet pareiškė, kad daugiau neberašys. Ir šio žodžio laikosi, sako, nieko geriau jau nebeparašysiantis. 

Su 90-uoju gimtadieniu Grigorijų Kanovičių sveikino šalies vadovai, prezidentė linkėjo, kad viešpats šypsotųsi ilgus metus.

Plačiau – Margaritos Alper reportaže nuo 28.25 min.

Panorama. Ukrainai iš JAV kišenės – 250 mln. vertės karinė parama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt