Kultūra

2019.06.22 19:41

Viktoras Bachmetjevas. Apie profesionalius protestuotojus

Viktoras Bachmetjevas, filosofas 2019.06.22 19:41

Sostinėje vis nerimsta Sapiegų parko sutvarkymo byla (birželio 17 d. paskelbta, kad projektas stabdomas – red. pastaba). „Kultūros savaitės“ klausytojai apie ją turbūt žino: čia apie ją išsamiai ir įdomiai kalbėjo ir Skaidra Trilupaitytė, ir Agnė Narušytė. Nežinantiems trumpai priminsiu kontekstą: įmonė „Vilniaus planas“ miesto savivaldybės užsakymu parengė parko sutvarkymo projektą. Projekto idėja – grąžinti parkui barokinį DNR ir išvaizdą. Tai, kas ant popieriaus skamba gal ir neblogai, papiktino aplinkinius gyventojus, kurie parko projekte pasigedo tokių nebarokinių atributų kaip viešieji tualetai bei parkavimo vietos.

Greta to, paaiškėjo, kad norint grįžti į baroką, teks atsisakyti nemažos dalies parko medžių. Pradiniame projekte buvo numatyta išpjauti virš dviejų šimtų medžių.

Gyventojams sujudus, miesto valdžia šiek tiek atsitraukė. Mane, pavyzdžiui, giliai sutrikdė žinia, jog vietoj pradžioje numatytų dviejų šimtų medžių pjovimo apie šimto bus pagailėta. Kitaip tariant, pradiniame projekte, kuriame iš pradžių teigta, jau suderintas ir apsvarstytas visuose privalomuose ir būtinuose formatuose, numatyti pjauti medžiai iš tiesų visai nepjautini. Pusiau tikėjausi, kad miesto valdžia padėkos gyventojams už tuos protesto balsus, už sujudimą, nes juk tik jų dėka buvo atkreiptas dėmesys, jų dėka koreguotas projektas.

Nieko panašaus nenutiko. Miesto mero patarėjas komunikacijai Facebookuose skundžiasi gyventojais, nes su jais neįmanoma susitarti. Ir dar pridėjo: „Greitai dėl medžių gelbėtojų mieste nebus nieko galima tvarkyti.“ Gerbiamam mero patarėjui norisi priminti, kad viso Senamiesčio šaligatviai tik ir laukia jo dėmesio ir atidos – nei vienas, kaip jis vadina, medžių gelbėtojas tam neprieštaraus. Jau vien dėl to, kad Senamiesty medžių veik nelikę.

Vis dėlto man labiausiai stebint tą bylą įstrigo vieno iš miesto valdininkų numesta frazė, kad nepatenkinti ne tik „profesionalūs protestuotojai, bet ir paprasti gyventojai“. Akivaizdu, kad valdininkas norėjo pasakyti, jog štai esama, suprask, etatinių, nuolatinių nepatenkintųjų ir į juos kaip ir būtų galima nekreipti dėmesio, tik vat štai bėda, dar ir paprasti gyventojai nepatenkinti. Šis valdininkas ne vienintelis, darantis tokią perskyrą. Praėjusiais metais Kaune kilus gyventojų nepasitenkinimui dėl masiškai pjaunamų medžių tuometinis Kauno vicemeras kauniečius taip pat suklasifikavo į dvi rūšis: tuos, kurie teigiami, už pokyčius ir už ateitį, ir tuos, kurie amžinai (čia būtinai tas amžinai) nepatenkinti. Tokios perskyros tikslas aiškus: jei pavyks įrodyti, kad žmogus yra nepatenkintas ne dėl vysktančių procesų, o dėl savo natūros, iš prigimties, tuomet turėsime pagrindą nekreipti į jį dėmesio. Jis gi amžinai nepatenkintas.

Kur tokios nuostatos pavojus? Man rodos, akivaizdus. Šitaip mes visą nevyriausybinį sektorių nurašome prie tokių amžinai nepatenkintų. Neįgaliųjų organizacijos yra amžinai nepatenkintos – vis jiems negerai. „Transperency International“ – amžinai nepatenkinti. Vis randa korupcijos. Lygių teisių gynėjų organizacijos – amžinai nepatenkintos. Pėstieji – nepatenkinti. Na gerai kad nėra šaligatvių, kad jiems amžinai tenka laviruoti tarp automobilių srauto, kelio ženklų, lauko kavinių, šiukšlių dėžių ir dar begalės objektų, kurie vis yra svarbesni už pėsčiąjį. Bet juk galima kada nors ir pasidžiaugti, ar ne?

Moralas čia turbūt aiškus: nors kad ir kokia pagunda būtų marginalizuoti tuos, kurių darbas yra ginti piliečių teises, ir politinei valdžiai, ir jau juo labiau mums, paprastiems piliečiams, tos pagundos reikia kratytis. Viešojo intereso gynimas yra sunkus, neretai nedėkingas darbas. Kam kam, bet sostinės valdžiai tas turėtų būti aišku: jei ne, galima atsiklausti savo frakcijos narių, tarp kurių ir neįgaliųjų teisių gynėja, ir LGBT aktyvistas.

Filosofo Viktoro Bachmetjevo komentaras skambėjo LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.