Kultūra

2019.06.18 11:02

Rašytojui Kanovičiui – 90 metų: sveikina ir šalies vadovai

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.18 11:02

Rašytojui prozininkui Grigorijui Kanovičiui antradienį sukanka 90 metų.

Dramaturgas, scenarijų autorius gimė 1929-aisiais Jonavoje.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui su šeima pasitraukė į Kazachstaną. Po karo grįžo ir apsigyveno Vilniuje, nuo 1993-ųjų rašytojas gyvena Izraelyje.

Paskutinį kartą Lietuvoje lankėsi prieš beveik dešimt metų, neatvyko atsiimti ir 2014 metais jam skirtos Nacionalinės kultūros ir meno premijos.

„Sveikata tokia, kad negaliu keliauti“, - tuomet apgailestavo rašytojas.

Kanovičius yra parašęs daugiau negu dešimt romanų – savotišką sagą – Rytų Europos žydų istoriją nuo 19-to amžiaus iki mūsų dienų.

Tai romanų trilogija „Žvakės vėjyje“, dilogija „Kvailių ašaros ir maldos“, romanai „Nusišypsok mums, Viešpatie“ ar paskutinis romanas, kurį parašė būdamas 82-ejų, „Miestelio romansas“. 

Sveikina ir šalies vadovai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pasveikino rašytoją Grigorijų Kanovičių 90-ojo gimtadienio proga.

„Jūsų kūryboje išgyveno amžiams dingusi mūsų valstybės dalis - Lietuvos žydų bendruomenė. Jūs kuriate iškilų paminklą amžinosioms žmogiškumo vertybėms - tiesai, teisingumui, santarvei, gėriui. Tai patirčių ir prisiminimų metraštis, padedantis naujoms kartoms išsaugoti žydų tautos gyvenimą ir likimą Lietuvoje liudijančią istorinę atmintį. Ji tampa mums tvirta atrama suvokiant praeitį, mokantis pagarbos savo šaknims, šeimai ir protėvių žemei", – rašoma šalies vadovės sveikinime.

Prezidentė rašytojui padėkojo už išskirtinį kūrybinį įnašą į Lietuvos ir pasaulio kultūrą ir palinkėjo daug sveikatos ir stiprybės.

„Menas formuoja išskirtines asmenybes, o kūrybingi žmonės kuria laisvą, išprususią ir laimingą visuomenę. Jūsų išskirtinė veikla kultūriniame gyvenime įprasmina Jūsų atsidavimą literatūrai, žmogui, visuomenei ir valstybei. Jūsų išraiškingas ir taiklus žodis įkvepia kino bei teatro kūrėjus, perduoda svarbias žinias ir emocijas ateities kartoms. Nuoširdžiai sveikinu Jus 90-ies metų sukakties proga ir dėkoju už neįkainojamą indėlį į kultūros puoselėjimą, istorijos įamžinimą ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Linkiu Jums stiprios sveikatos ir kad Viešpats Jums šypsotųsi ilgus metus!", – sakoma premjero sveikinime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.