Naujienų srautas

Kultūra2019.06.16 15:46

Savo gimtinėje palaidotas menininkas Jonas Mekas

atnaujinta 18.27

Biržų rajone sekmadienį palaidotas amerikietiškojo avangardinio kino krikštatėviu vadinamas Jonas Mekas.

Urna su menininko palaikais palaidota šalia tėvų, Semeniškių kapinėse, per privačią ceremoniją artimųjų rate.

J. Mekas – vienas žinomiausių 20-ojo amžiaus lietuvių menininkų, geriausiai žinomas savo kino eksperimentais.

Meno kritikai sako, kad Lietuvos istorija visada giliai atsispindėjo Jungtinėse Valstijose gyvenusio J. Meko kūryboje.

„Jonas yra XX amžiaus antros pusės ir XXI amžiaus pradžios Lietuvos istorijos įsikūnijimas ir simbolis“, – BNS sekmadienį sakė menotyrininkė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė.

„Jis savo kūryba su Lietuva buvo susijęs per atminties dimensiją savo filmuose ir per lietuviškus žodžius poezijoje lietuvių kalba. Jono kūryboje ryšys su Lietuva yra vidujinis ir visada esantis“, – teigė ji.

Pasak L. Jablonskienės, J. Mekas garsino Lietuvos vardą visame pasaulyje tiek savo kūriniais, tiek minėdamas gimtinę tarptautiniuose renginiuose.

„Tapęs Niujorko avangardinio kino dalyviu jis visada garsino Lietuvą – ir per savo šalies paminėjimą, kai buvo rodomas, ir per tas akimirkas, kurias galime pamatyti jo filmuose“, – sakė ji.

L. Jablonskienės teigimu, Lietuvai atgavus nepriklausomybe, J. Mekas tapo ryškiu Lietuvos atstovu tarptautiniuose meno projektuose, parodose, kino festivaliuose, laimėjo Lietuvai daug prizų.

„Šiuo metu daug kalbame apie Auksinį liūtą, kurį Venecijos bienalėje laimėjo mūsų menininkės. Verta prisiminti, kad 2005 metais, kai Jonas atstovavo Lietuvos paviljoną, tuomet Lietuva gavo pirmąjį garbingą specialų žiuri paminėjimą. Tai buvo pirmasis proveržis tarptautinėje šiuolaikinio meno arenoje“, – sakė ji.

J. Mekas pradėjo įvairius avangardinio kino festivalius, publikavo savo tekstus įvairiuose Jungtinių Valstijų žurnaluose, vėlesniais metais sukūrė vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų.

Kūrėjas yra pelnęs Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi. Gimtajame Semeniškių kaime 2017 metais atidengtas akmuo su skrybėle, skirtas menininko 95-mečiui paminėti.

J. Mekas mirė Niujorke šių metų sausį, eidamas 97-uosius.

Gimtinėje Biržų rajone amžinojo poilsio atgulė menininkas Jonas Mekas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi