Kultūra

2019.06.14 17:29

Sparnuotos Augustino Savicko mintys – LRT žiūrovams: „Ką žydas manyje uždirba, tą lietuvis prageria“

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.06.14 17:29

Šiais metais minimas vieno garsiausių Lietuvos dailininkų, Augustino Savicko, 100-ųjų gimimo metų jubiliejus. Neeilinei progai A. Savicko atminimui organizuojami ne tik įvairūs renginiai – kuriami net filmai. Tokiam darbui ryžosi ir LRT laidų vedėja Edita Mildažytė, mėnesio pradžioje kūrinį „Sujungęs amžius“ pristačiusi Nacionalinėje dailės galerijoje, o birželio 14 dieną kviečianti jį žiūrėti ir per LRT PLIUS.

Besisvečiuodama LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“, E. Mildažytė teigė mažai žinanti tokių asmenybių, koks buvo A. Savickas: „Pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laiku A. Savickui tebuvo 20 metų, bet jis aktyviai dirbo, baigė vidurinę, mokėsi įvairiuose kraštuose. Lygiai taip pat aktyviai dailininkas dirbo ir vėliau, po 1990 m., Lietuvai vėl atkūrus nepriklausomybę. Šis žmogus tarsi tiltas – nuo vienos nepriklausomybės iki šios, kurią dabar turime.“

Kurti filmą apie tokią asmenybę kaip A. Savickas ir nesikartoti – sunki užduotis, pripažįsta E. Mildažytė.

„Jei žmogus dar būtų tarp mūsų, tiesiog pateiktum jam visiškai kitokius klausimus. Tačiau dabar turi dirbti su archyvine medžiaga, ir tave arba lydi sėkmė, arba ne. Visgi kuriant šį filmą pasisekė – archyvarė rado seniai seniai Juozo Javaičio ruoštą medžiagą, kuri nebuvo plačiai naudota. Taip pat radau Algimanto Kunčiaus mažai naudotus archyvinius kadrus. Iššlaviau visus prieinamus archyvus, nemanau, kad kas nors dar rastų ką naujo“, – pasakoja E. Mildažytė.

Rasti A. Savicko amžininkų – kone neįmanoma užduotis. Pasak E. Mildažytės, apie tokius žmones kaip A. Savickas dažniausiai kalba mokiniai, jaunesnieji kolegos.

„Esu dariusi siužetų apie A. Savicką ir anksčiau, jis buvo labai žavingas žmogus. Kadangi buvo pusiau žydas, pusiau lietuvis, viena jo sparnuotų frazių labai įstrigo. A. Savickas sakė: ką manyje esantis žydas uždirba, tą lietuvis prageria. Jis buvo tikrai labai bohemiškas žmogus, tačiau tai visiškai nekenkė kūrybai“, – tikina filmo kūrėja.

Plačiau – įraše.

Editos Mildažytės ir Sauliaus Pilinkaus filmas „Sujungęs amžius“ – penktadienį, 19 val. per LRT PLIUS.

Filmas „Sujungęs amžius“: pokalbis su režisiere Edita Mildažyte
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt