Kultūra

2019.06.11 22:58

Neapolyje atidaryta išskirtinė paroda, skirta Eimuntui Nekrošiui

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.11 22:58

Italijoje, Neapolyje atidaryta paroda, skirta lapkritį mirusiam režisieriui Eimuntui Nekrošiui pagerbti ar atminti. Joje – E. Nekrošiaus spektaklių scenografija, kurta Nadeždos Gultiajevos ir Mariaus Nekrošiaus iš spektaklių, sukurtų jo teatre „Meno fortas“ per 20 metų.

„Eimunto Nekrošiaus meno fortas“ – taip pavadinta paroda, skirta režisieriui, tačiau pavadinime jo įkurtas teatras „Meno fortas“ įrašytas mažosiomis raidėmis tarsi nuoroda ne į jo teatrą kaip įstaigą, o kaip į sukurtą spektaklių visumą, jo meno fortą.

Tik įėjus į Neapolio centre esančius „Palazzo fondi“, pasigirsta  atpažįstamas E. Nekrošiaus Hamleto finalo garsas, lašai, krentantys į Hamleto tėvo būgną, kai nuskambėjo žodžiai, o toliau – tyla. Tyla ir garsas kuria šios parodos, kuruotos Audronio Liugos ir Julijos Reklaitės, atmosferą.

Parodos architektas Nekrošiaus sūnus Marius. Parodoje eksponuojami autoriniai jo ir mamos N. Gultiajevos piešiniai, eskizai, kostiumai, scenografijos elementai iš E. Nekrošiaus spektaklių, fotografijos.

„Paroda apibendrina ne tik E. Nekrošiaus darbo stilių, jo visą mąstymą, jo filosofiją, jo buvimą, jo „Meno fortą“, dėl to mes ir pavadinom tą parodą „Eimunto Nekrošiaus meno fortas“ iš mažosios raidės. Tai yra kaip būsena, kaip vieta, kaip žmonės, kurie kūrė – kaip nuo taško iki objekto, didžiųjų scenografijos elementų, pačių objektų: nuo Fausto kaulo, nuo Hamleto pjūklo iki E. Nekrošiaus tėvo darytos kėdės, kurios ėjo iš spektaklio į spektaklį“, – pasakoja „Meno forto“ direktorius Audrius Jankauskas.

Paroda – tai Neapolio teatro festivalio dalis, jo programoje buvo numatyta E. Nekrošiaus spektaklio, kurto su italų aktoriais laboratorijų principu, premjera, turėjusi įvykti Pompėjos Didžiajame amfiteatre. Režisierius jau buvo pradėjęs darbą, buvo pasirinkęs Svetalnos Aleksijevič kūrybą, tačiau darbo baigti nespėjo. Festivalio organizatoriai pagerbdami režisieriaus atminimą į programą įtraukė Jaunimo teatre sukurtą „Cinką“ ir surengė parodą. 

Paroda veiks iki liepos vidurio, vėliau bus eksponuojama Sankt Peterburgo, Liublino teatrų festivaliuose, o lapkritį – Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje. Lapkritį, praėjus metams nuo E. Nekrošaisu mirties, Vilniuje vyks renginių ciklas kūrėjui atminti. Bus rodomi paskutinieji spektakliai, vyks konferencija. 

Jo įkurtas „Meno fortas“ siekia režsieriaus pradėtą veiklą tęsti. Sutapimams, kad būtent jo mirties metai – paskutiniai, kai baigėsi „Meno forto“ patalpų panaudos sutartis. 

„Nebus jo spektaklių, čia yra realybė, su tuo reikia gyventi toliau, dabar perversdamas jo senus interviu, atradau frazę, jis pasakė, kad „Meno fortas“ gyvens, jei atsiras nauji režisieriai, kurie čia dirbs, realiai turime režisierius, tik reikia daryti atranką, nemanau, kad atsiras naujas E. Nekrošius, kuris galės vienu vardu tą mašiną vesti“, – tikina „Meno forto“ vadybininkas Tauras Čižas.

O artimiausias renginys, skirtas E. Nekršoiuui, – liepos 12-ąją vyks jo gimtinėje Šiluvoje. Jono Pauliaus II aikštėje vyks renginys, kuriame pasirodys jo spektaklių aktoriai – Andrius Mamontovas, Vladas Bagdonas, Viktorija Kuodytė, Kostas Smoriginas ir kiti. 

Panorama. Lukiškių aikštės drama: Vilniaus savivaldybė atsitraukia – kol kas nei Vyčio, nei „Laisvės kalvos“ aikštėje nebus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt