Kultūra

2019.06.11 13:09

Grigališkojo choralo meistrai Vilniuje pasirodys su mušamaisiais: šiuolaikinėmis formomis – dangaus link

LRT.lt2019.06.11 13:09

Jau ne pirmi metai Vilniaus festivalis vieną koncertų skiria sakralinei muzikai. Birželio 17 dieną Šv. Kazimiero bažnyčioje skambės grigališkojo choralo ir improvizacijų mušamiesiems programa „Illumina“. Giedos vokalinis vyrų ansamblis „Schola Cantorum Riga“, gros perkusininkai – kompozitorius ir atlikėjas Richardas Zalupe ir Latvijos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestro narys Ivaras Kalninis.

Klausytis koncerto kviečiami visi, mat įėjimas į muzikos vakarą Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje, rengiamą bendradarbiaujant su Religinės muzikos centru, yra nemokamas, rašoma festivalio pranešime.

1995-aisiais susibūręs unikalus vyrų balsų ansamblis „Schola Cantorum Riga“ nuosekliai tęsia savo misiją – gilinasi į senosios muzikos lobynus, ypač grigališkojo choralo, viduramžių giesmių atlikimą. Ansambliui vadovauja bene žymiausias senosios muzikos specialistas Latvijoje – Guntaras Pranis.

Profesionalūs kolektyvo muzikantai vis dažniau rengia šiuolaikinės sakralinės muzikos programas su vargonų ar orkestro akompanimentu.

Muzikantai šiuolaikinėmis formomis mėgina tiesti kelią į klausytojų širdis, rengia improvizuotus pasirodymus su kviestiniais solistais, grojančiais saksofonu ar perkusiniais instrumentais, ir vokalistais. Tarkime, 2010 metais pasirodė kompaktinė plokštelė „Carmina“, kurioje sugretinamos viduramžių giesmės ir pasaulietinės muzikos kūriniai.

Vilniaus festivalyje pristatoma viena iš kelių originalių ansamblio „Schola Cantorum Riga“ programų. „Illumina“ – tai, atrodytų, įvairių ir gana skirtingų giesmių rinkinys. Tačiau jas sieja ta pati tema – šviesa. Šviesa tampa tarsi raktiniu žodžiu, parodančiu dviejų epochų, dviejų muzikos stilių sankirtą. Tai ir yra esminis šios programos sumanymas. Senąją epochą įprasmina grigališkojo choralo, viduramžių giesmių harmonijos ir senosios polifonijos, pavyzdžiui, sakralinių ispanų giesmių, grožis.

Kita programos dalis – tai improvizacijos mušamaisiais instrumentais (marimba, būgnais, varpais ir kt.), kartais pasitelkiamas saksofonas. Ši programos dalis – tarsi tiltas, jungiantis praeitį su dabartimi. Iš šimtmečiais nutolusių garsų sintezės išauga originalus muzikinis dialogas, pagrįstas meditatyviu ir spalvingu garsų pasauliu.

2006 metais „Schola Cantorum Riga“ išleido šios programos kompaktinę plokštelę. Joje vyrų balsai dera su perkusijos ir saksofono improvizacijomis. Beje, šviesos tema ir dviejų muzikinių epochų sankirta yra ir kitos ansamblio programos „Fiat Lux“ pagrindinė ašis.

Ansamblio diskografijoje – per dešimt senosios ir šiuolaikinės muzikos įrašų. 2016-aisiais ansamblis minėjo 20-metį ir pristatė kompaktinę plokštelę „Domus Mea“, kurioje greta grigališkojo choralo ir himnų įdainavo seniausio Latvijoje išlikusio muzikinio leidinio – XV amžiumi datuojamo Rygos katedros mišiolo – giesmes.

„Schola Cantorum Riga“ nuolat koncertuoja senosios muzikos festivaliuose Latvijoje ir svetur. Ansamblis neretai pristato originalias temines programas. Tarp jų minėtinas muzikinis „pasivaikščiojimas“ po senosios Rygos katedros skliautais, klausantis šioje katedroje skambėjusių giesmių ir sakralinių kompozicijų.

Programa „De Angelis“ pristato originalų grigališkojo choralo ir klavišinio sintezatoriaus junginį. Programoje „Link dangaus“ vyrų balsų ansamblis praturtinamas soprano skambesiu, parinktos viduramžių giesmės byloja apie piligrimystės temą.

Adventui, Didžiajai Savaitei, šv. Velykoms ar kitoms sakralioms šventėms ansamblis yra parengęs programų su vargonais („Veni Emmanuel“, „Deus meus“, „Resurrexi“, „Veni Creator“).


Pateikiame laidos „Muzikinis pastišas“ vedėjo Mariaus Šinkūno pokalbį su Vilniaus festivalio vykdančiąja direktore Rūta Prusevičiene.