Naujienų srautas

Kultūra2019.06.10 22:43

Garsaus litvakų tapytojo Bako muziejus pasipildė naujais darbais

Vilniuje esantis garsaus litvakų tapytojo Samuelio Bako muziejus pasipildė naujais jo darbais – penkiasdešimčia tapybos darbų, sukurtų 1947–2017-aisiais. Juos dailininkas, kaip ir ankstesnius darbus, muziejui padovanojo. 

„Gegužės mėnesį pasiekė mus naujai atsiųstų paveikslų, tai yra ir didžiaformatės drobės ir mažesni kūriniai. Jie apima laikotarpį nuo 1947-ųjų iki 2017-ųjų metų. Visai nauji darbai, sukurti jau čia atidarius Bako muziejų“, – sako S. Bako muziejaus vadovė Ieva Šadzevičienė.

S. Bako muziejaus Vilniuje kolekciją papildė 50 dailininko darbų, kurių bendra vertė beveik 900 000 dolerių. Visus juos, kaip ir ankstesnius savo darbus, kurie eksponuojami muziejuje, Bakas padovanojo. Tarp naujai atsiųstų ir darbas, sukurtas, kai Bakui buvo 14 metų.

„Darbelis šitas yra 1947 metų kūrinys, dailininkas, niekada nepasirašydavo taip Markowsky, patėvio pavardę pridėjęs, retas momentas, kitų darbų mes neturime, ir šitie taip pat iš naujai gautos kolekcijos“, – teigia I. Šadzevičienė.

85-erių S. Bakas – vilnietis. Antrojo pasaulinio karo metais nacių uždarytas į Vilniaus getą, pradėjo piešti ir savo darbus eksponavo 1942-aisiais gete surengtoje parodoje. Tada jam buvo devyneri. Jo tėvas ir seneliai buvo sušaudyti kartu su tūkstančiais žydų, bet berniukui su motina pavyko išsigelbėti.

Po karo jis mokėsi dailės Miunchene, Jeruzalėje, Paryžiuje. Bakas gyveno Romoje, Izraelyje, Niujorke, Šveicarijoje, o nuo 1993 metų įsikūrė Jungtinėse valstijose, Bostone. 

Pirmą kartą į Vilnių S. Bakas grįžo po daugiau nei 50 metų 2001-aisiais, būdamas 68-uonerių. Čia buvo atidarytos personalinės jo parodos. Vėliau autobiografijoje jis rašė, kad 1944-ųjų Vilnius davė pirmąsias tapybos pamokas, profesiją, kuri vėliau užpildė visą  gyvenimą. S. Bako muziejus Vilniuje atidarytas 2017-aisiais ir tai kol kas vienintelis jo vardo muziejus pasaulyje, tačiau po kelių dienų Jungtinėse Valstijose, Hjustono Holokausto muziejuje bus atidaryta Samuelio Bako galerija. 

Pasak ilgamečio Vilniaus Gaono žydų muziejaus vadovo ir S. Bako muziejaus iniciatoriaus, Marko Zingerio, Hjustone tikimasi susitarti dėl bendradarbiavimo tarp šių dviejų institucijų, o naujai gautus Bako darbus Vilniuje planuojama integruoti į esamą ekspoziciją, taip pat artimiausiu metu ketinama muziejaus erdves plėsti, įrengti Bako edukacinį meno centrą. 

Šiuo darbus, planuojama, pabaigti per kelerius metus.  

Plačiau – reportaže (nuo 31.50).

Panorama. Roko Masiulio atsakas LRT tyrimo išvadoms: tai normalus apsivalymo procesas

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi