Kultūra

2019.06.10 18:20

Privatus mostas: pasaulį sužavėjusiam Lietuvos paviljonui Venecijoje žadama solidi parama

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.06.10 18:20

LRT.lt pasiekė žinia, kad Lietuvos nacionaliniam paviljonui Venecijoje, gegužės 11-ąją pelniusiam „Auksinį liūtą“, bus suteikta itin solidi finansinė parama.

Paramos šaltinis – privatus, tiksli paramos suma kol kas neskelbiama.

Susisiekus su Lietuvos paviljono 58-ojoje Venecijos meno bienalėje komisare Rasa Antanavičiūte, iš pradžių ši LRT.lt teigė, kad tokio fakto patvirtinimui dar reikia vienos ar dviejų dienų. „Tiesiog reikėtų palaukti. Neturime leidimo viešinti ir – neviešiname“, – sakė R. Antanavičiūtė.

Galiausia LRT.lt pašnekovė patvirtino, kad parama tikrai yra pažadėta, jau parengtas ir pranešimas žiniasklaidai. Dabar laukiama sutikimo jį platinti. „Apie nemenką, stambią paramą yra kalbama“, – pridūrė ji. 

Birželio 12 d. organizatoriai atskleidė, kad paviljoną parėmė Šveicarijos meno fondas „Laurenz Foundation“, tačiau tiksli paramos suma neįvardijama. Organizatoriai teigia neturintys rėmėjų leidimo viešinti informacijos apie sumas, kurios buvo skirtos Lietuvos paviljonui.  

Pranešime žiniasklaidai organizatoriai įvardijo, kiek Lietuvos paviljonui skirta lėšų. Lietuvos paviljoną pristatančios Lietuvos kultūros taryba ir Kultūros ministerija kūrinio rodymui skyrė 80,5 tūkst. eurų, Vilniaus miesto savivaldybė – 50 tūkst. eurų. Sutelktinio finansavimo kampanijoje per „Indiegogo“ platformą pavyko surinkti beveik 38 tūkst. eurų, kurie suplaukė net iš 48 pasaulio šalių.

Iš viso Lietuvos paviljono biudžetas siekia 590 tūkst. eurų. Lietuvos kultūros taryba dar iki Bienalės apdovanojimo paskelbimo operos-performanso „Saulė ir jūra (Marina)“ sukūrimui ir sklaidai 2018–2019 jau buvo skyrusi 193 tūkstančius eurų iš Kultūros rėmimo fondo lėšų.

Birželio 11-ąją Venecijos meno bienalėje Lietuvos paviljonas, kuriame rodomas scenografės Rugilės Barzdžiukaitės, rašytojos, dramaturgės Vaivos Grainytės ir kompozitorės Linos Lapelytės operos performansas „Saulė ir jūra (Marina)“, buvo apdovanotas Auksiniu liūtu.

Vis dėlto už pasididžiavimo šūksnių žiojėjo kiek niūresnė, su finansais susijusi, realybė. Nors dalį reikiamų lėšų nacionaliniam paviljonui skyrė Lietuvos kultūros taryba, ėmė aiškėti, kad be papildomų lėšų paviljonas negalės pilnavertiškai dalyvauti bienalėje.

Gegužės viduryje Vyriausybė įpareigojo Kultūros ministeriją skubiai parengti tvarką, pagal kurią būtų finansiškai įvertinti 2019-aisiais aukščiausius tarptautinius apdovanojimus pelnę menininkai.

Birželio 4-ąją asociacijos LATGA taryba „Saulės ir jūros“ autorėms, šios asociacijos narėms L. Lapelytei, V. Grainytei ir R. Barzdžiukaitei, nusprendė skirti 3 tūkst. eurų vertės premijas.

„Auksinis liūtas“ menininkėms atiteko už „eksperimentinę dvasią ir netikėtą nacionalinio paviljono reprezentavimą“.

Laurus pelnęs performansas skleidžia žinią apie vis spartėjančią klimato kaitą bei žmogaus ir Žemės nuovargį, o visas veiksmas vyksta dirbtinai sukurtame paplūdimyje, kurį publika stebi iš viršaus.

Lietuvos paviljoną Venecijoje organizavo Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt