Naujienų srautas

Kultūra2019.06.10 13:46

Koncertu parems Paryžiaus Dievo Motinos katedrą: ne iš pertekliaus – iš sugrudusios širdies

LRT.lt 2019.06.10 13:46

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras birželio 13 dieną kviečia į koncertą – paramos akciją, skirtą Paryžiaus Dievo Motinos katedros atstatymui. Modesto Barkausko diriguojamas orkestras drauge su solistais sopranu Asta Krikščiūnaite, smuikininku Džeraldu Bidva, violončelininke Rugile Juknevičiūte ir arfininke Aiste Baliunyte Šv. Kotrynos bažnyčioje atliks gražiausių prancūzų ir lietuvių muzikos kūrinių programą.

Per koncertą ištraukas iš Victoro Hugo romano „Paryžiaus katedra“ skaitys aktorė Karolina Masiulytė-Paliulienė. Veiks Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos moksleivių piešinių paroda. Aukas Paryžiaus katedros atstatymui rinks Marijos Dangun Ėmimo vienuolyno seserys, rašoma pranešime spaudai.

Legendinė Paryžiaus šventovė šių metų balandžio 15-ąją nukentėjo nuo gaisro – tada viso pasaulio žmonės tarsi suakmenėję žvelgė į liepsnose skęstančią Paryžiaus Dievo Motinos katedrą.

„Apie ką tada mąstėme? Juk katedra – mūsų krikščioniškos kultūros ir civilizacijos ženklas“, – rašoma labdaros akcijos iniciatorių Marijos Dangum Ėmimo seserų ir Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos kreipimesi į visuomenę.

Tačiau ar mūsų – paprastų žmonių – kukli auka bus reikšminga? Atsakydamos į klausimą seserys cituoja Šv. Luko evangeliją, kurioje sakoma, kad našlės, įmetusios skatiką, auka buvo vertingiausia, nes ji nebuvo iš pertekliaus, bet iš sugrudusios širdies.

Ir Vilniaus katedra per visą savo istoriją ne kartą buvo praryta liepsnų, sugriauta, bet atsirasdavo žmonių, kurie ryždavosi ją atstatyti. Paryžiaus Dievo Motinos katedros kertinis akmuo buvo padėtas dar 1163 metais. Statybos užtruko du šimtmečius. Paryžiaus katedra buvo liudininkė ir net dalyvė reikšmingiausių Prancūzijos ir pasaulio įvykių – tokių kaip Orleano mergelės Žanos d’Ark triumfas, Prancūzijos revoliucijos siautulys, Napoleono karūnavimas, džiūgavimas pasibaigus Antrajam pasauliniam karui.

Paryžiaus Dievo Motinos katedra yra vienas reikšmingiausių ir gražiausių ankstyvosios gotikos paminklų, aprašytas garsiajame V. Hugo romane „Paryžiaus katedra“.

Deja, naujausias įvykis, kurį užgniaužęs kvapą stebėjo visas pasaulis, buvo Paryžiaus Dievo Motinos katedros gaisras balandžio 15 dieną. Per jį sudegė du trečdaliai stogo, liepsnos visiškai sunaikino smailę ir katedros laikrodį, apdegė sienos.

Per Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncertą bus galima paaukoti Paryžiaus katedros atstatymui. Kiekvienas galės prisidėti prie šios solidarumo akcijos, taip išreikšdamas vienybę ir buvimą kartu šį įvairių sukrėtimų ir išmėginimų metą.

Koncerto programą sudarys populiariausi ir gražiausi prancūzų kompozitorių George’o Bizet, Gabrielio Fauré, Jules’io Massenet, Claude’o Debussy, Reynaldo Hahno ir kitų autorių kūriniai.

Taip pat du ypatingi, su prancūzų muzika susiję lietuviški opusai: ištrauka iš Broniaus Kutavičiaus muzikos nebyliam filmui „Žanos d’Ark aistra“ ir Arvydo Malcio „Bolero“, įkvėptas to paties pavadinimo Maurice’o Ravelio kūrinio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi