Kultūra

2019.06.08 19:52

Juodkrantėje skulptoriai kuria smėlio skulptūras: kovoti tenka ne tik su biriu smėliu, bet ir su praūžusia audra

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.06.08 19:52

Juodkrantėje skulptoriai kuria smėlio skulptūras, pasakojančias kuršininkų sakmes. Tiesa, Kuršių neriją nuplovęs lietus gerokai apgadino trapius darbus, bet kai kurie menininkai dėkoja stichijai už idėjas.

Smėlio skulptūras Juodkrantėje kuriantiems menininkams teko keltis anksti. Audros gerokai apgadino kuriamus darbus, nors simpoziumo sumanytojas skulptorius Albertas Danilevičius lietui dėkoja – jo kuriamam kurorto įkūrėjui Eduardui Štelmacheriui liūtis numezgė apsiaustą.

„Nesugalvojau, kaip tą nugarą išlyginti, ar ten faktūrą kažkokią daryti... Paėmė ir padarė – šiltas vilnonis paltas“, – sako A. Danilevičius.

Trečiojo simpoziumo tema – kuršininkų sakmės ir kuršių žemė.

Skulptūroms tinkamas smėlis – molingas. Paplūdimių smėlis per daug nugludintas, nesukimba. Tad į Kuršių neriją smėlį teko vežti iš Klaipėdos rajono.

Kuriamos šešios skulptūros. Dvi iš jų – svečių: dvi skulptorės italės ir skulptorius iš Danijos sakmes interpretuoja savaip.

„Mūsų skulptūroje žmogus sėdi ant smėlio kopos, taip norime atskleisti žmogaus ir smėlio santykį šiame krašte. [...] Tai mūsų asmeninis šios vietos pajautimas“, – sako viešnios iš Italijos.

„Žaidžiu linijomis, šviesa, šešėliais. Tai bus abstrakti skulptūra. Kiekvienas čia kažką įžvelgs savaip ir nuomonės nesutaps“, – neslepia skulptorius iš Danijos Gormas Maaras.

Šis simpoziumas – nauja patirtis dėstytojui, skulptoriui Arvydui Ališankai. Jam skulptūras tekę kurti iš kone visų medžiagų, išskyrus smėlį. Pašnekovo skulptūra žmogus-žuvis apsuptas tinklo.

„Kiekviena medžiaga reikalauja tam tikrų žinių, kaip ją apdoroti, kaip ją padengti, kad ilgiau laikytųsi“, – sako A. Ališanka.

Paklaustas, kas sunkiausia, dirbant su smėliu, skulptorius atvirauja – praūžusi audra nuplovė visos dienos darbą.

Šiemet simpoziume dalyvauja ir poetai bei kompozitoriai, skulptūros visu grožiu atsiskleis baigiamajame renginyje sekmadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.