Kultūra

2019.06.08 09:56

Netektis: išėjo lietuvių rašytojas Juozas Marcinkevičius

LRT.lt2019.06.08 09:56

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad šių metų birželio 6-ąją po sunkios ligos mirė Lietuvos rašytojų sąjungos narys, poetas, prozininkas, dramaturgas Juozas Marcinkevičius.

J. Marcinkevičius gimė 1946 metų sausio 1-ąją Prienų rajone, Balbieriškyje, Gerulių kaime. 1968-aisiais baigė Kauno medicinos institutą. Dirbo Kauno klinikinėje ligoninėje moksliniu bendradarbiu, Lietuvos radijo ir televizijos komitete, „Lėlės“ teatro literatūrinės dalies vedėju, „Nemuno“, „Mūsų gamtos“, „Kauno tiesos“, „Vilties“ redakcijose.

Vėliau visą gyvenimą paskyrė literatūrai. 1969 metais debiutavęs eilėraščių rinkiniu „Rudens šalys“, iš viso išleido septyniolika knygų, tarp jų – poezijos rinkinius „Bronzos amžius“, „Buvimas“, „Ruduo. Rugsėjis. Rūdys“.

Taip pat rašė apysakas ir apsakymus – „Mirtis nebūna atsitiktinė“, „…neleisk numirti vasarą“ – ir knygas vaikams. 

Didžiausią ir bene svariausią rašytojo kūrybos palikimo dalį sudaro pjesės teatrams, radijo ir televizijos spektakliams. Lietuvos teatro scenose pastatyta daugiau nei 20 pjesių: „Čičinskas“, „Saulė ir jos žemė“, „Erelnyčia“, „Šiąnakt ir visada“, „Vegetaras“, „Mamutienos valgytojai“, „Užpustyta tėvynė“, „Sokrato teismas“, „Poezija ir meilė Lesbo saloje“, „Keistuolių akademija“, „Nuotykiai Melagių saloje” ir kitos. 

2007 metais J. Marcinkevičius sukūrė literatūrinį kino scenarijų „Broliai įveikę Europą“ („Žalgiris – geležies diena“), kuris laimėjo Kultūros ministerijos istorinio filmo konkursą.

Savo kūryboje rašytojas daugiausia dėmesio skyrė Lietuvos istorijai ir jos asmenybėms. Kėlė gyvenimo prasmės, žmogaus, gyvenančio konkrečiame istoriniame laike, veiksmų ir atsakomybės už juos klausimus. 

1987 metais J. Marcinkevičius buvo apdovanotas Boriso Dauguviečio premija už pjesių knygą „Paukščių ir žmonių lizdai“, o 1997-aisiais jam įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalis.

Atsisveikinimas su rašytoju Juozu Marcinkevičiumi vyks Vilniaus laidojimo rūmų (Olandų g. 22) 3 salėje sekmadienį (birželio 9 d.) nuo 13 iki 20 valandos ir pirmadienį (birželio 10 d.) nuo 9 iki 13 valandos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt