Kultūra

2015.09.08 13:45

Griaunamas grafų Tiškevičių dvaro pašonėje stovėjęs sovietinis priestatas

Kretingoje grafų Tiškevičių dvaro pašonėje griaunamas daugelį metų dvaro grožį ir didybę darkęs sovietinis baltų plytų priestatas.

Kretingoje grafų Tiškevičių dvaro pašonėje griaunamas daugelį metų dvaro grožį ir didybę darkęs sovietinis baltų plytų priestatas.

Grafų Tiškevičių rūmuose įsikūrusio Kretingos muziejaus direktorė sako šios dienos laukusi 23 metus. Priestatas šalia dvaro iškilo prieš daugiau nei 40 metų. Kurį laiką jame veikė Žemės ūkio technikumas, vėliau pastatas perduotas Klaipėdos verslo ir technologijų kolegijai.

Pasak muziejininkų, pastatą buvo išsinuomoję verslininkai, ketinę čia įkurti medicinos centrą. Teko bylinėtis, kol Aukščiausiasis teismas atmetė verslininkų pretenzijas dėl sužlugdytų planų. Bandyta pastatą įtraukti ir į privatizuojamų objektų sąrašą, tačiau jo sienos griūva, pamažu atverdamos vaizdą į įspūdingą dvaro parką.

„Tai buvo pats ryškiausias, pats agresyviausias pastatas, kadangi jis yra pagrindinėje parko dalyje – parteryje. Jau katilinė nugriauta, dalis garažų nugriauta. Dar liko keletas garažų, bet aš manau, kad ateis laikas, ir mes šituos pastatus sugebėsime iškelti“, – tikisi Kretingos muziejaus direktorė Vida Kanapkienė.

Nugriauti priestatą rangovai yra įsipareigoję per tris mėnesius. Prieš verčiant sienas tenka stebėti orus, ypač vėjo kryptį, nes nuo dulkių reikia saugoti neseniai renovuotus dvaro rūmų fasadus.

„Tolimesniam darbų etape, manau, drėkinsime konstrukcijas, laistysime, kad sumažintume dulkėtumą. Jeigu ir tai nepadės, kažkokiais būdais reikės dengti fasadą. Bet, žinot, nuo dulkių sunku apsisaugoti“, – tikina UAB „Alkuras“ direktorius Kazys Urbonas.

Nugriauto pastato vietoje ketinama atkurti parko takus, gėlynus, atstatyti medinę verandą, kurioje, viliamasi, vėl skambės pučiamųjų orkestro muzika.

„Grafas Tiškevičius buvo kariškis, jis labai mėgo pučiamųjų muziką. Dvaro rūmuose jis buvo įkūręs muzikantų grupę, orkestrą ir iš Čekijos net pasikvietęs muzikantų. Čia vakarais ar pokylių metu muzikuodavo“, – pasakoja V. Kanapkienė.