Kultūra

2019.06.10 15:47

Gintautas Trimakas ir Alis Balbierius keliauja laiku: pristato fenomenalų Vilniaus turinį

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.06.10 15:47

Gintauto Trimako ir Alio Balbieriaus fotografijų parodos Vilniaus rotušėje kviečia pasivaikščioti sostinės senamiesčiu ir laiku. Nuotraukose – gatvės, architektūra, tris pastaruosius dešimtmečius fiksuotos bažnyčios. Visa tai – vizualinio Vilniaus kismo portretas.

Per tris dešimtmečius kantriai išlaukti ir neskubant atrasti rakursai iš Vilniaus senamiesčio gatvių jungia dvi sostinės Rotušėje atidarytas fotografijų parodas. Vienoje jų fotografas ir rašytojas Alis Balbierius vaizdais dėlioja Vilniaus laiko mozaiką ir kviečia pažvelgti, kaip keitėsi miesto vizualika.

Kaip sako A. Balberius, jam miestas įdomus kaip struktūra: „Senais laikais išeini į Vilnių ir jis – tuščias. O dabar vien automobiliai, reklaminės iškabos... Man patinka tuščias miesto vaizdas, be žmogaus.“

Šie Vilniaus vaizdai, anot fotografo, slėpėsi jau kiek primirštame nuotraukų archyve. Todėl, pasakodamas apie parodą, jis vis stabteli prie vaizdų, kurie peržiūrėti po ilgos pertraukos, jam pačiam buvo įdomūs atradimai.

Pasak A. Balbieriaus, Vilnius labai sparčiai keičiasi, kai kada – ne į gerąją pusę. „Deja, nyksta viešosios erdvės, yra problemų su miesto ekologija. Kaip buvęs gamtosaugininkas galėčiau jų išvardyti nemažai.“

Sostinėje – fenomenalus turinys 

Rotušėje eksponuojami ir fotomenininko Gintauto Trimako darbai, kuriuose – Vilniaus bažnyčios. Miestų inžineriją studijavęs fotomenininkas sako miestą skaitantis profesionaliai ir Lietuvos sostinė stebina fenomenaliu turiniu.

G. Trimakas teigia prisimenantis kadaise girdėtą teiginį, kad Vilnius – antras miestas po Vatikano pagal bažnyčių kiekį ir gyventojų skaičių Europoje. „Tai padarė man didelį įspūdį, vėliau įsitikinau ir pats. Čia 23 vienuolynai, prie jų – bažnyčios, o kiek dar bažnyčių be vienuolynų!“, – sako fotomenininkas.

Viena artimesnių pirmųjų G. Trimako pažinčių su Vilniumi buvo dar 90-aisiais. Minint jubiliejinę fotografo Juozapo Čechavičiaus fotoalbumo „Vilniaus vaizdai“ sukaktį, G. Trimakas rinko 19 a. pabaigoje gyvenusio fotografijos meistro darbus ir juos viešai pristatė.

Menininkas G. Trimakas sako, kad bažnyčia yra vienas iš elementų, be kurio neįsivaizduojamas nė vienas miestas. Tai – ir tam tikra miestiečio identiteto dalis. G. Trimakas, vaikščiodamas po miestą ir pro objektyvą stebėdamas savo pasirinktus taškus, sako atrandąs ramybę. Būtent ji, susikaupimas ir tinkama šviesa – trys G. Trimako fotografijai būtini dėmenys.

G. Trimako ir A. Balbieriaus parodos Vilniaus Rotušėje veiks iki birželio 29 d. 

Plačiau – laidoje „Kultūros diena“. 

Kultūros diena. Skirtingi Vilniaus įvaizdžiai dviejų menininkų akimis

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt