Kultūra

2019.06.04 18:31

Pristatė filmą apie Augustiną Savicką: dirbo su aistra, pagiriojosi su vėjeliu

LRT.lt2019.06.04 18:31

Vis nesibaigia, o ir ilgai nesibaigs renginiai, skirti dailininko Augustino Savicko 100-ųjų gimimo metinėms. Antradienio vakarą pristatytas ir menininkui skirtas filmas „Sujungęs amžius“, atskleidžiantis A. Savicko gyvenimo aistras, nematytus vaizdus ir mokinių, akademikų mintis.

Filmą apie vieną iškiliausių Lietuvos menininkų pristatė jo prodiuserė ir scenarijaus autorė Edita Mildažytė ir filmo redaktorius Saulius Pilinkus.

Kaip yra sakiusi E. Mildažytė, filmo pavadinimas simbolizuoja A. Savicko biografiją, kurią galima įsivaizduoti kaip tiltą, siejantį dvi Lietuvos Nepriklausomybes – tarpukario ir atkurtą 1990-ais, kuriose menininkas nugyveno po dvidešimt metų.

Juostoje „Sujungęs amžius“ panaudoti unikalūs, iki šiol niekur nerodyti archyviniai kadrai, tarp kurių – ir režisieriaus Juozo Javaičio 1999 m. laidai „Kūrybos metas“ parengtas, bet taip ir neparodytas interviu, fotografo Algimanto Kunčiaus kino dokumentika.

Pasak E. Mildažytės, filmas apie A. Savicką suskirstytas į kelias temas: „Tai kūryba, šeima, aistra – dirbti, girtuokliauti, nes jis viską darė su aistra. Pasakojama ir apie sugebėjimą pereiti tuos komunistinius slenksčius.“

Kaip anksčiau LRT.lt pasakojo E. Mildažytė, kurti šį filmą sunku nebuvo – bent tuo požiūriu, kad A. Savickas išliko daugybėje vaizdo įrašų. „Nes buvo Figūra. Gražiai yra pasakęs jo mokinys tapytojas Aleksandras Vozbinas: „Savickas buvo laivas tarp mažų laivelių.“ Kasdieniame gyvenime, buityje draugavo su visais, o kūryboje jam draugų nereikėjo. Nes pats buvo objektyviai didžiulis dydis, iš tų mūsų gigantiškųjų. Kūrė ilgus dešimtmečius ir labai produktyviai“, –  teigė E. Mildažytė.

Filme „Sujungęs amžius“, be paties A. Savicko, dar prabyla tapytojai Aloyzas Stasiulevičius ir Arvydas Šaltenis, tapytojo mokiniai Adomas Jacovskis, Aleksandra Jacovskytė, Aleksandras Vozbinas, Audrius Gražys, Linas Liandzbergis, akademikas Antanas Andrijauskas.

LRT PLIUS eteryje filmas bus rodomas birželio 14 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt