Kultūra

2019.06.03 14:37

Tas, kur su muse: „ArtVilniaus“ laureatės kūrinys pradžiugino tūkstančius lankytojų

LRT.lt 2019.06.03 14:37

Ką tik nuaidėjo tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“. Jos geriausia jaunąja kūrėja paskelbta Visagine gimusi vilnietė videomenininkė 26-erių Laura Sabaliauskaitė.

Musė virš depresyvios būtybės

Mugės lankytojai galėjo pamatyti du menininkės darbus – „Konfliktas“ ir „Be vietos“. Juose, kaip ir visoje savo kūryboje, autorė nagrinėja socialines ir psichologines visuomenės problemas. Jas mišria kūrybos technika – filmuota medžiaga, animacijomis, projekcijomis – mėgina perteikti žiūrovui.

„Mano nuomone, žmonėms reikia dirgiklių. Šiandienos visuomenėje žmonės nenori matyti to, kas sukelia kančią ar skausmą, jie siekia išsivalyti nuo neigiamų vaizdų. Pavyzdžiui, nenorime matyti žmonių su negalia, kalinių ar kitų kenčiančių žmonių. Taip pat esame linkę pastebėti tik mažus, nereikšmingus dalykus, kurie užgožia tikrai svarbius ir didelius.

Kūrinyje „Konfliktas“ vaizduoju įkyriai zvimbiančią mažą musę ir gulintį, nejudantį, kančios kamuojamą žmogų. Šio kūrinio žiūrovas tikrai pastebės nedidelę, erzinančią musę, bet ar atkreipsime dėmesį į ligos iškamuotą žmogų, kuris nepajėgia jos nuvyti? Šiandien tik virtuali realybė ir įvairios medijos tampa erdve, kurioje galime atvaizduoti žmogaus nuopuolius, nesėkmes ar kančias. Virtuali erdvė daug tobulesnė už realią, joje gali sukurti viską, ką retai pamatysi tikrame gyvenime. Savo kūriniuose tą erdvę ir bandau sukurti“, –  pasakoja L. Sabaliauskaitė.

Kultūros diena. Laidos akiratyje – „ArtVilnius'19“ laureatai ir Pažaislio muzikos festivalis

Pasak vertinimo komisijos pirmininko Virginijaus Kinčinaičio, L. Sabaliauskaitės darbai labai asmeniški, projekciniai, pagrįsti gilia mitologija ir tuo pačiu tirpstantys ekrano pikseliuose.

Pergalė labai netikėta

Laureatė šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ dalyvavo pirmąjį kartą ir debiutavo pirmą kartą viešai rodydama savo kūrinius.

„Dalyvavimas „ArtVilniuje“ buvo tikras išmėginimas ir įpareigojimas atstovauti save kaip menininkę. Esu dar visai nežinoma kūrėja, už akademijos ribų niekam nesu rodžiusiu savo kūrybos. Tad šis laimėjimas buvo netikėtas, tačiau labai svarbus įvertinimas. Abu mano darbai yra kelerių metų senumo, juos atgaivinau specialiai šiam renginiui ir išdrįsau parodyti viešai. Nors iš pradžių dvejojau ir nebuvau tikra dėl šio sprendimo. Po fotomedijos studijų Dailės akademijoje dirbau tik reklamos srityje. Meno pasaulyje visiškai nefigūravau ir nežinojau, kaip mano kūrybą priims kiti. Žmonėms juk patinka tai, kas gražu ir ramina“, –  sako L. Sabaliauskaitė.

Pasak jos, geriausiojo jaunojo menininko titulas jau paskatino susimąstyti apie kitų dar nerodytų darbų atgaivinimą ir tolimesnį plėtojimą. Premija ji ketina investuoti į techniką, kuri yra reikalinga jos kūrybai – kameroms, televizoriams, įvairioms programoms.

 „Visiems noriu palinkėti patikėti tuo, ką darote. Veržlumas padeda. Reikia išmėginti savo jėgas ir pavyks, net jei kiti žmonės tuo abejoja. Visas darbas, kurį įdedi, tikrai atsiperka“, – sako laimėtoja.

Nepaprastas prizas

Siekdama paskatinti jaunuosius menininkus, premiją jau septintus metus jų kūrybinio kelio pradžiai skiria „ArtVilnius“ mecenatė advokatų kontora. Daugeliui jaunųjų menininkų premija padeda išplaukti į tarptautines rinkas, pademonstruoti savo personalines parodas ir Lietuvoje, ir užsienyje, bei susilaukti didžiulio meno pasaulio susidomėjimo.

Geriausio jaunojo menininko nominacija ypatinga tuo, kad jos nugalėtojui skiriamas piniginis prizas. Šiemet laureatei įteikta 2 tūkst. eurų premija.

Nugalėtojus rinko vertinimo komisija: komisijos pirmininkas, menotyrininkas V. Kinčinaitis, menotyrininkė dr. Raminta Jurėnaitė, „Lewben Group“ ir „Lewben Art Foundation“ valdybų pirmininkas Vilius Kavaliauskas, MO muziejaus kuratorė Ugnė Paberžytė ir Estijos šiuolaikinio meno plėtros centro, KAI meno centro ir šiuolaikinio meno bienalės „Tallinn Photomonth“ projektų vadovė Kadri Laas.