Kultūra

2019.06.06 11:26

MO muziejaus kaimynystėje iškilo miesto istoriją gaivinanti skulptūra „Vandens lelijos“

LRT.lt2019.06.06 11:26

MO muziejaus kaimynystėje prie Vingrių vandenvietės iškilo tarptautiniu mastu žinomos menininkės Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės kūrinys „Vandens lelijos“. Šiuolaikinio meno objektas – metalinė cisterna, „išsiuvinėta“ vandens augalų raštais – pagaliau atsivėrė visuomenės dėmesiui.

Vilniaus miesto viešųjų erdvių meno projektas „Vandens lelijos“ radosi prieš porą metų šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“. Jį sumanė advokatų kontoros vadovas Irmantas Norkus ir savitu kūrybos braižu išsiskirianti menininkė, tekstilininkė S. Inčirauskaitė-Kriaunevičienė. Projekto architektas – Tomas Grunskis.

Pirmieji „Vandens lelijų“ eskizai buvo parodyti pernykštėje mugėje.

„Savo sostinę kitų šalių pavyzdžiu taip pat norime papuošti šiuolaikiniu menu, įprasminti miesto istorijas. Vilniaus viešojoje erdvėje vis dar mažai moterų sukurtų šiuolaikinio meno kūrinių“, – yra sakęs I. Norkus.

Kūrinio autorė savitai panaudoja, dekoruoja kasdienės aplinkos daiktus, o didelių matmenų sumanymo ėmėsi pirmą kartą.

Anot autorės, metalinė vandens talpykla-cisterna tampa nuoroda į Vingrių šaltinius,  senąją vandenvietę ir nesenai nugriautą sovietinės architektūros kino teatro „Lietuva“ pastatą.

Natūralūs Vingrių šaltiniai nuo pat miesto kūrimosi pradžios iki 20 amžiaus Vilniaus gyventojams tiekė švarų geriamąjį vandenį – kasdienėms žmonių reikmėms, aprūpino ne vieną miesto pirtį.

„Gaila, dabar vandenvietės teritorija gyventojams neprieinama, o šaltiniai teka po žeme ir subėga į miesto nuotekų sistemą. Kūriniu norėjome įprasminti mažai kam žinomą istorinę Vilniaus vietą, atskleisti, kokia svarbi ji buvo sostinei“, – teigia I. Norkus.

Susiedama skirtingus aspektus – specifinę vandens lokaciją, industrinę vandens talpyklą ir vandens lelijos motyvus, – kūrinio autorė atkreipia dėmesį ir į natūralios gamtos ir žmogaus veiklos sąveiką.

„Cisterna yra universali talpykla, kuria vis dažniau gabename ne vandenį, pieną ar girą, bet srutas, kenksmingus chemikalus ar naftos produktus. Šalyje, neturinčioje brangių iškasenų, tyras vanduo ir žmonių kuriama kultūra yra esminiai naudingieji ištekliai“, – teigia kūrinio autorė S. Inčirauskaitė-Kriaunevičienė.

„Džiugu, kad minint „ArtVilniaus“ 10-metį vienu sukakties akcentu tapo šis kūrinys. Vilniaus viešojoje erdvėje, kitaip nei kituose pasaulio miestuose, itin mažai šiuolaikinio meno objektų. O juo labiau – sukurtų menininkių moterų. Tad Severijos kūrinys išskirtinis ir šiuo aspektu“, – džiaugiasi meno mugės vadovė Diana Stomienė.

S. Inčirauskaitė-Kriaunevičienė yra Vilniaus dailės akademijos dėstytoja, dalyvaujanti svarbiose Lietuvos ir užsienio parodose. Prieš keletą metų jai yra tekę dirbti su garsiuoju gatvės meno kūrėju Banksy. Jo asmeniniu kvietimu Severija dalyvavo išskirtinio dėmesio sulaukusiame „Dimaland“ projekte Jungtinėje Karalystėje.

Meno kūrinys „Vandens lelijos“ yra ir vienas Vilniaus miesto savivaldybės inicijuoto projekto „Kuriu Vilnių“ laimėtojų.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.