Kultūra

2019.05.30 21:46

Teatro prodiuseris iš Nigerijos mintija apie spektaklį su nigeriečių ir lietuvių aktoriais

Adomas Zubė, LRT RADIJO laida „Kultūros savaitė“, LRT.lt2019.05.30 21:46

Teatro prodiuseris Jerry Adesewo iš Nigerijos telefone rodo nuotrauką, kurią padarė eidamas į teatrą Klaipėdoje. Joje nufotografuota gatvės lentelė su užrašu: „M. Mažvydo alėja“. „Nigerijoje turime pavardę Aleja, – sako J. Adesewo, patikslindamas, kad Lietuvoje tas pats žodis turbūt tariamas kitaip. – Aleja (tariama Alidža) – dažna nigeriečio pavardė, todėl pajuokavau feisbuke, kad ta šeima turbūt kilusi iš Lietuvos.“

J. Adesewo yra Nigerijos sostinėje Abudžoje veikiančio teatro meno vadovas, dalyvaujantis lietuviško teatro vitrinoje festivalyje TheATRIUM. Jo tikslas – atvežti Nigerijos kultūrą į Lietuvą, o Lietuvos – į Nigeriją. Kultūrinių panašumų jis randąs beveik kiekviename žingsnyje.

Praėjusią savaitę daugiau nei 40 teatro kritikų, žurnalistų ir prodiuserių iš viso pasaulio suvažiavo į Klaipėdą, kur trečią kartą Klaipėdos dramos teatro rengiamame festivalyje TheATRIUM pristatyti ryškiausi pastarųjų metų Lietuvos teatro spektakliai.

O skautai, ieškantys, kurį spektaklį parsivežti į savo šalį, čia lankosi su įvairiomis ambicijomis. Vienas tokių skautų J. Adesewo sako, kad prieš atvykdamas į festivalį apie Lietuvos teatrą nežinojo visiškai nieko. Tačiau dabar gali pasakyti, kad tokiai šaliai kaip Lietuva teatro padėtis – tiesiog įspūdinga.

„Mačiau Eimunto Nekrošiaus „Kalės vaikus“. Buvau nustebintas spektaklio pastatymo kokybės. Pastebėjau, kad spektaklyje yra daugybė simbolių ir poteksčių, kurias pajuntu net jei nežinau, kokia režisieriaus ar dramaturgo intencija. Tame spektaklyje pajutau pasakojimą apie religinę Lietuvos kryptį“, – teigia festivalio svečias.

J. Adesewo įtikino tai, kad tokie spektakliai kaip E. Nekrošiaus „Kalės vaikai“ kalba universaliomis temomis, aktualiomis ne tik lietuviui.

„Ištrink pavadinimą, ištrink režisieriaus ir dramaturgo pavardę, ištrink pjesės kontekstą ir gali įsivaizduoti, kad veiksmas vyksta Nigerijoje, – svarsto svečias iš Nigerijos. – Neištikimybės tema, karmos kerštas – universalios temos, neapsiribojančios viena visuomene. Mes esame tie patys žmonės. Skirtingose kultūrose, su skirtingomis patirtimis. Bet vis tiek tie patys žmonės. Taigi, jei perkeltumėte šį spektaklį į Nigeriją, nigeriečiai su juo galėtų susitapatinti. Nes tai problemos, su kuriomis gyvename kasdien.“

Savo tėvynėje J. Adesewo įkūrė projektą „Kultūros diplomatijos iniciatyva“, kuriuo, bendradarbiaudamas su užsienio valstybių ambasadomis, siekia pastatyti pjeses iš jų šalies.

„Kultūra padeda geriau suprasti žmones. Globalizacijos akivaizdoje kultūrų dialogas yra labai svarbus. Tai, apie ką mes kalbame, vienija pasaulį. Jeigu nori suvienyti pasaulį, reikia suvokti, kad aš esu nigerietis, o tu esi lietuvis. Taigi teatras, kaip ir kitos komunikacijos formos, tampa įrankiu dialogui, padedančiam suprasti vienas kitą, kurti. Mes siūlome platformą dialogui, naudodami teatrą kaip įrankį jam. Tokie kultūriniai mainai leidžia mums geriau suvokti vienas kitą“, – įsitikinęs Jerry.

Jis festivalyje TheATRIUM jau bendrauja su spektaklio „Terapijos“, pastatyto OKT/Vilniaus miesto teatre, dramaturge Birute Kapustinskaite. Mato net kelias galimybes, kaip spektaklį galėtų perkelti į Nigeriją.

„Jei turėsime pakankamą finansavimą, atvežtume trupę į Nigeriją kitąmet, į „Moterų dramos festivalį“. Kasmet rengiame tokį festivalį, kalbantį apie problemas, su kuriomis susiduria moterys šiuolaikiniame pasaulyje. Kita galimybė – jei neįmanoma gauti finansavimo tam, kad atvežtume trupę į Nigeriją, galime sutarti ir pastatyti spektaklį su Nigerijos kūrėjais Nigerijoje. Dar viena galimybė – sukurti koprodukciją, kurioje dalyvautų ir Nigerijos, ir Lietuvos aktoriai. Manau, kad taip sukurtumėme kūrinį, įdomų pasauliui“, – sako J. Adesewo.

Birželio 1 dieną festivalyje TheATRIUM Klaipėdoje pradedama tarptautinė programa. Čia pasirodys teatro kūrėjai iš Graikijos, Prancūzijos, Pietų Korėjos, Belgijos ir kitų šalių.

Pokalbio su Jerry Adesewo klausykitės LRT RADIJO laidos „Kultūros savaitė“ įraše nuo 26 min.