Kultūra

2019.05.30 19:35

„Steinway and Sons“ ir Hamburgo filharmonijos sandėris: perki fortepijoną – žvaigždė į namus

Gabrielė Jankauskaitė, LRT.lt2019.05.30 19:35

Pripažintas fortepijonų gamintojas „Steinway & Sons“, bendradarbiaudamas su Hamburgo „Elbphilharmonie“, sukūrė aštuonis unikalius fortepijonus, pavadintus pasaulinių fortepijono virtuozų vardais. Pirkėjas, įsigijęs vieną šių instrumentų, gali savo namuose pasimėgauti išskirtiniu scenos žvaigždės koncertu.

Instrumentų „krikštatėviais“ tapo tokios garsenybės kaip Lucasas ir Arthuras Jussenai, Igoris Levitas, Janas Lisieckis, Bradas Mehldau, Daniilas Trifonovas, Mitsuko Uchida, Ana Vinickaja ir Yuja Wang.

Jie atvažiuoja į pirkėjo namus, kad ir kur jis gyventų, ir atlieka fortepijoninės muzikos rečitalį. Dalis sumos – 20 tūkst. eurų – nuo pirkinio skiriama specialiam fondui „Stiftung Elbphilharmonie“, kuris remia muzikos besimokančius vaikus ir paauglius.

Bendrovė „Steinway & Sons“ buvo įkurta prieš 165 metus. Ji įgijo tarptautinį pripažinimą, kai pradėjo gaminti fortepijonus. Tačiau užsispyrusiai vengė masinės gamybos, prioritetą teikdama rankų darbui ir amatininkystei. Šiandien bendrovė naudoja tuos pačius įrankius ir technologijas kaip ir prieš šimtmetį.

Vienam „Steinway & Sons“ fortepijonui pagaminti prireikia metų, nes jo kokybė paradoksaliai priklauso nuo... floros ir faunos. Labai svarbus gamybos elementas yra žolė, kurioje ganosi avys. Nes fortepijono plaktukui, kuriuo užgaunamos stygos, būtina itin kokybiška vilna. 

Mediena taip pat svarbi. „Steinway & Sons“ naudoja pušies, eglės, klevo, raudonmedžio, riešutmedžio, Indijos raudonmedžio medieną.

„Steinway“ fortepijonas detalių gausa gali būti lyginamas su „Lego“ konstruktoriumi. Vieną instrumentą sudaro daugiau nei 12 tūkst. dalių. O detalių dizainas patentuotas daugiau nei šimtą kartų.

Bendrą „Steinway & Sons“ ir Hamburgo filharmonijos  fortepijonų kolekciją sudaro aštuoni instrumentai, kurie atskleidžia ryškiausius pačios „Elbphilharmonie“ architektūros elementus.

Instrumentas tarsi pabrėžia koncertų salės siluetą, o vidinė dangčio pusė primena pastato išorę. Be to, penkiuose fortepijono modeliuose įrengta „Spirio“ sistema – jos pagalba instrumentas gali skambinti pats. Fortepijono kaina svyruoja nuo 135 iki 159 tūkst. eurų (su „Spirio“).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.