Naujienų srautas

Kultūra2019.05.28 14:17

Karlovi Varuose įvyks Karolio Kaupinio filmo „Nova Lituania“ pasaulinė premjera

LRT.lt 2019.05.28 14:17

Kasmet į Karlovi Varų festivalio programą atrenkama 200 stipriausių režisierių darbų iš viso pasaulio. Tarpukario Lietuvos geografijos profesoriaus pastangas sukurti atsarginę valstybę narpliojantis pilnametražis Karolio Kaupinio debiutas „Nova Lituania“ atrinktas į „East of the West” programą.

„Atspirties tašku filmui buvo Kazio Pakšto ir Juozo Tūbelio susitikimas 1938 metais. Tūbelis tada buvo vienintelis vyriausybės žmogus, rimtai susidomėjęs Pakšto „Atsarginės Lietuvos“ idėja. Abu žmones vienijo artėjančios tragedijos nuojauta. Kad artėja pabaiga, jautė daugelis, bet absoliuti dauguma tai neigė. Ši tema ir desperatiškas išeities ieškojimas man pasirodė aktualus ir šiandien”, – teigia K. Kaupinis pranešime spaudai.

Ketverius metus kurtas filmas dalyvavo tarptautinėse scenarijaus vystymo dirbtuvėse „Less is More”, kur siekiama biudžeto ribotumą paversti kūrybiniu privalumu.

Be to, filmo projektas jau buvo įvertintas paer tarptautinį industrijos renginį „Meeting Point – Vilnius“, kai jam buvo įteiktas geriausio lietuviško projekto apdovanojimas.

Pasaulinė premjera Karlovi Varų festivalyje ne tik didžiulis įvertinimas režisieriui, bet ir galimybė jaunąją šalies kino kūrėjų kartą pristatyti pasauliui.

„Kurdami šį filmą labai norėjome sveiko kritinio požiūrio į mūsų istoriją. Taip pat ir galimybės sukurti „kitokį” filmą apie tai, kas vyko šalies praeityje, ne tik atsisakydami jos dirbtinio romantizavimo, bet ir leisdamiesi į laisvas interpretacijas. Be to, kėlėme sau užduotį sukurti istorinės tematikos filmą, kuris būtų aktualus plačiai auditorijai, kertančiai skirtingų šalių sienas. Esame vieni pirmųjų, kuriems tai pavyko – „Nova Lituania” pateko į Karlovi Varų kino festivalio konkursinę debiutinių filmų programą“, – džiaugiasi filmo prodiuserė Marija Razgutė.

Išskirtines ar netikėtas temas mėgstantis nagrinėti režisierius pirmajam savo debiutiniam ilgametražiam filmui pasirinko savitą istorijos tarpsnį.

„Nova Lituania“ centre – tarpukaris, paskutinieji jo metai. Lietuvos geografijos profesorius stengiasi įtikinti šalies vyriausybę kuo greičiau sukurti atsarginę valstybę užjūryje ir taip gelbėti šalį nuo pražūties.

Tuo pat metu byra jo šeima, silpsta šalies premjero sveikata. Pagrindinio herojaus prototipas – žymusis Lietuvos geografas, keliautojas ir visuomenės veikėjas K. Pakštas.

Svarbaus tarpukario Lietuvos valstybės veikėjo J. Tūbelio prototipą iš įvairių išlikusių istorinių detalių sudėliojo pats režisierius. Vis dėlto tai nėra mums įprastas istorinis, biografinis filmas.

Kaupinis nagrinėja ore tvyrančią katastrofos nuojautą ir pagrindinio herojaus siekį su ja kovoti neriant į svajones apie rojų žemėje. Dauguma filmo scenų, ieškant tarpukario interjerų ir architektūros, nufilmuotos Kaune, kuris 2022 metais taps Europos kultūros sostine.

Pagrindinius vaidmenis šiame filme sukūrė teatro ir kino aktoriai Aleksandras Kazanavičius, Vaidotas Martinaitis, Valentinas Masalskis, Rasa Samuolytė, Eglė Gabrėnaitė, Paulius Pinigis ir kiti.

Karjerą kine K. Kaupinis pradėjo 2014 metais. Jo pirmasis trumpametražis filmas „Triukšmadarys“ (2014) pateko į Lokarno kino festivalio „Rytojaus leopardų“ konkursinę programą ir laimėjo dvi „Sidabrinės gervės“ statulėles.

Antrasis Karolio trumpametražis filmas „Budėjimas“ (2017) Lietuvos kino bendruomenei įsiminė ne tik pasakojimo turiniu, bet ir forma. Lietuvos kino operatorių apdovanojimuose „Ąžuolas“ specialaus paminėjimo tada sulaukė ir „Novą Lituania“ nufilmavęs Simonas Glinskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi