Kultūra

2019.05.24 15:40

Kernavės miške naivius turistus gąsdins „Svetimo“ pabaisos autorius

LRT.lt2019.05.24 15:40

Kernavėje, atokiau nuo turistų akių, jau 5 metų gyvuoja „Bardo“ galerija. Rytoj, gegužės 25 dieną, ji mini 5-ąją sukaktį ir ta proga atnaujintame labirinte bus galima išvysti daugiau nei šimtą britų menininko Steveno Vincento Mitchello kūrinių. Parodą papildys žymaus šveicarų siurrealisto Hanso Ruedi Gigerio tapyba ir litografijos. Šis menininkas pelnė „Oskarą“ už fantastiniam veiksmo filmui „Svetimas“ (1979) sukurtą pabaisą.

Gana įdomi menininko S. V. Mitchello darbų tematika – tarsi slenkstis tarp šio ir anapusinio pasaulio, būtis tarp patirčių, amžinas gyvenimo ir mirties ratas, į kurį pažvelgti išdrįsta ne kiekvienas.

„Bardo“ projektas – tai kvapą gniaužiančių paveikslų ir skulptūrų serija, atsiradusi ritualinių šamanizmo ir meditacinių praktikų fone. Parodos ir galerijos pavadinimas, kilęs iš tibetiečių kalbos, reiškia „bar“ – „tarp“, o „do“ – „du“. Šia sąvoka apibrėžiama dvasios būsena, pažodžiui verčiama „tarp dviejų“ – gimimo ir mirties.

Kauno velnių muziejuje, muzikos festivalyje „Devilstone“ ir už šalies ribų eksponuoti darbai sukurti purškiamų dažų technika.

Kaip pasakoja S. V. Mitchellas, gyvenimo prasmės jis ieškojo Amerikos indėnų gentyse, Nepale, Indijoje. Gyvenimo tiesas jam atskleidė šamanų mušami būgnai, kol daugiau nei prieš dešimtmetį, pamilęs lietuvę moterį, susižavėjo Lietuva. Ne be reikalo menininkas, anksčiau dirbęs tatuiruočių meistru, įsikūrė Kernavėje, ypatingame žemės lopinėlyje, kur susitinka praeitis ir dabartis.

Menininko gerbėjų ratas nepaprastas. Pušų supamoje, jo rankomis įrengtoje „Bardo“ galerijoje neretai susiburia muzikantai, dailininkai, mokytojai ir įvairaus plauko kūrėjai. Nuolat užsuka draugai iš viso pasaulio.

„Svetimo“ pabaisos kūrėjo H. R. Gigerio darbai Lieuvoje eksponuojami pirmą kartą. H. R. Gigeris, savito stiliaus kūrėjas, jo darbų tematika – žmogaus ir roboto sintezė. Šveicarų menininkas šį pasaulį paliko 2014-ųjų gegužę, būdamas 74 metų. Šįmet – penktosios H. R. Gigerio mirties metinės.

H. R. Gigeris buvo S. Mitchello draugas ir įkvėpėjas. Atradęs jo kūryba, S. V. Mitchellas suprato, kad vizijas, kurios sukasi jo galvoje, galima nupiešti. Tam jis pasirinko tą pačią H. R. Gigerio naudotą purškimo aerografu techniką, kur kiekvienas vaizdas kuriamas sluoksnis po sluoksnio, neliečiant darbo nei ranka, nei teptuku. Kaip sako S. V. Mitchellas, tokiu būdu kuriant gali geriau pasinerti į sapnų ir vizijų pasaulį, išeiti į tam tikrą meditacinę būseną.

Galeriją „Bardo“ galima aplankyti tik iš anksto susitarus su parodos kuratoriumi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt