Kultūra

2015.09.08 13:45

Atvežti varpai didžiajam karilionui

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Į Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią iš Olandijos atkeliavo per pusšimtį varpų, skirtų čia įrengiamam pirmajam Vilniaus karilionui.

Į Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčią iš Olandijos atkeliavo per pusšimtį varpų, skirtų čia įrengiamam pirmajam Vilniaus karilionui.

Vilniaus dominikonai įrengti karilioną šiuo metu restauruojamoje Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje planavo jau beveik dešimtmetį. Jų pastangomis nuo šio rudens kariljoną turės ir Vilnius. Iki šiol Lietuvoje buvo tik du karilionai - Kaune ir Klaipėdoje. Pasak  bažnyčios rektoriaus, brolio Pijaus, varpai Šv. Jokūbo karijionui išlieti Nyderlandų varpų liejykloje, atvežti vakar ir nuo šiandien eksponuojami bažnyčioje.

„Tai – 61 Vilniaus šv. Jokūbo kariliono varpas ir tai yra didžiausias karilionas turbūt visame regione. Pats didžiausias varpas sveria 3,5 t., pats mažiausias – 8 kilogramus. Kai užgrosim čia, duš kaimynų langai, juokaudamas sakau. Svarbu tai, kad šitie varpai skambės mažiausiai 400 metų ir kad mes visi seniai būsim mirę, mūsų vaikai, anūkai, netgi proanūkiai bus mirę ir galbūt kažkas ištrauks nuotrauką ir sakys: aš turiu proproprosenelio nuotrauką, kuris paveikslavosi prie tų varpų, kai jie dar gulėjo ant žemės. Tada tu supanti tokią istorinę perspektyvą, kad tu stovi prie šaltinio, prie pradžios ir žmonės, tai suprasdami, liečia tuos varpus, apsikabina, būtinai prie kiekvieno nori nusifotografuoti“,– pasakojo Vilniaus Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios rektorius brolis Pijus.

Karilionas bus įrengtas pietiniame bažnyčios bokšte, 45 metrų aukštyje. Planuojama, kad kariliono skambėjimas lydės ne tik religines, bet ir valstybines šventes. Pasak brolio Pijaus, jo skambesys gali būti girdimas iki penkių kilometrų.

Karilione gali būti nuo 23 iki 80 varpų. Nuo skaičiaus priklauso instrumento muzikinis diapazonas. Kiekviena nata išgaunama atskiru varpu. Mažiausią – dviejų oktavų – karilioną sudaro nuo 23 iki 27 varpų. Koncertinis keturių oktavų karilionas turi mažiausiai 48 . Jis populiariausias, todėl dažnai vadinamas standartiniu.

Didįjį – penkių oktavų – karilioną sudaro 61 ir daugiau varpų. Būtent didysis ir bus įrengtas Vilniuje. 

Nuo trečiadienio iki sekmadienio visi kviečiami apžiūrėti varpus, o sekmadienį, per vakaro mišias varpai bus pašventinti. Kitą dieną po pašventinimo meistrai iš Nyderlandų pradės varpų kėlimo į bokštą, montavimo ir derinimo darbus.

Kariliono koncertinis debiutas numatomas rugsėjo 6 dieną, per tarptautinį Šv. Jokūbo sakralinės chorinės muzikos festivalio atidarymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.