Kultūra

2019.05.21 23:53

Vilniuje rengiama paroda kvies susipažinti su Jėzaus atvaizdo istorija Lietuvoje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.21 23:53

Bažnytinio paveldo muziejuje rengiamasi parodai, kurioje bus galima susipažinti su Jėzaus atvaizdo istorija Lietuvoje.

Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje esanti Jėzaus Nazariečio statula, vadinama Antakalnio Jėzumi, išsiskiria iš kitų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės religinio meno pavyzdžių. Ji – natūralaus žmogaus ūgio, 185 cm aukščio, medinė, aprengta natūraliais drabužiais. Ji buvo kuriama pagal stebuklingą rengiamąją skulptūrą iš Švč. Trejybės (trinitorių) ordino bažnyčios Madride. Šios vienuolijos paskleistas atvaizdas netrukus paplito Abiejų Tautų Respublikoje, pirmiausia, ordino bažnyčiose, vėliau – ir kitose. Į Lietuvą šį statula atkeliavo 1700 metais, iš pradžių stovėjo Antakalnio trinitorių koplyčioje, o vėliau bažnyčioje.

Bažnytinio paveldo muziejuje rengiamasi atidaryti parodą, kurioje bus eksponuojama per 150 šimto Jėzaus Nazariečio atvaizdų ir bus galima plačiau susipažinti su vaizdavimo istorija. 

Parodoje eksponuojama daugiau nei 80 senųjų liaudiškųjų skulptūrų ir skulptūrėlių, primityviosios tapybos ir grafikos darbai. Didžioji dalis Jėzaus Nazariečio skulptūrų yra iš sodybose, kryžkelėse ar kapinėse buvusių kryždirbystės objektų: koplytstulpių, kryžių, koplytėlių.

Dalis dievdirbių kūrinių –  iš kaimo bažnyčių, koplyčių ar žmonių namų. Iš viso parodoje eksponuojami Jėzaus Nazariečio atvaizdai iš 18 Lietuvos bažnyčių, 15 muziejų ir bibliotekų, 10 privačių rinkinių. Paroda „Ispanijoje užgimęs, Antakalnyje pamiltas. Jėzaus Nazariečio atvaizdai Lietuvoje“ Bažnytinio paveldo muziejuje bus atidaryta ketvirtadienį. 

Plačiau – reportaže nuo 34.55 min.

Panorama. Išankstinis balsavimas: aktyvūs piliečiai ir savo balsą atidavusi Dalia Grybauskaitė

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt