Kultūra

2019.05.20 21:43

Eksperimentinio spektaklio premjera: be aktorių, scenografijos ir šviesos

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.05.20 21:43

Jaunimo teatras savaitgalį kvietė į eksperimentinio spektaklio premjerą - režisierės Kamilės Gudmonaitės ir dramaturgės Teklės Kavtaradzės spektaklį „Sapnavau sapnavau“. Spektaklis neįprastas tuo, kad jame nėra aktorių, nėra scenografijos ir jis vyksta visiškoje tamsoje.

Įprastai į teatrą atėję žiūrovai, susėda salėje ir šviesai salėje užgesus, o įsižiebus scenoje, prasideda spektaklis. Naujausiame Kamilės Gudmonaitės darbe - žiūrovams susėdus salėje šviesa taip pat užgęsta, tačiau žiūrovai per visą spektaklį paliekami aklinoje tamsoje. Spektaklį Gudmonaitė drauge su dramaturge Tekle Kavtaradze kūrė iš pokalbių su nuteistaisiais iki gyvos galvos, kalinčiais Lukiškėse. Režisierė sako, kad tamsa - geriausiai išreiškia jos asmeninį santykį su išgirstomis istorijomis ir su pačios potyriu kalėjime. Todėl ir žiūrovus kviečia patirti ir  kiekvienam pamatyti savo spektaklį vaizduotėje. 

„Prieš 2 metus rodžiau ten spektaklį ir turėjau koncertą, pajutau, kad turiu išankstinę nuostatą, jei kalbu su kaliniu, tą sekundę, kai aš nuleidžiu akis ir pamatau kortelę „nuteistas iki gyvos galvos“, aš sustingstu, išsigąstu ir staiga suprantu, kad stoviu prieš žmogų, kuris nužudė tiek ir tiek žmonių ir mane pačią trikdė šitas pojūtis, kad aš turiu tiek daug išankstinių nuostatų, aš norėjau eiti į kalėjimą iš tikrųjų suprasti, sužinoti, ar aš galiu suprasti“, – sako režisierė.

Režisierė su dramaturge lankytis kalėjime pradėjo prieš daugiau nei metus, kalbėjosi su 5 nuteistaisiais iki gyvos galvos ir 4 aukų artimaisiais, visų jų liudijimai - spektaklyje. Atrinkti žmones, kurie sutiko papasakoti savo istorijas, padėjo kalėjimo kapelionas Arūnas Peškaitis. Trečias spektaklio kūrėjas - kompozitorius Dominykas Digimas, garsas spektaklyje ypatingai svarbus, padedantis sukurti žiūrovui tą vaizdinį, kurį jis pamatys tamsoje. Režisierė sako spektaklį pavadinusi „Sapnavau sapnavau“, nes viena vertus, visa tai kas vyksta yra tarsi sapnas, kurį patiria žiūrovas, antra vertus - vienas labiausiai ją dominančių klausimų kaliniams buvo ką jei sapnuoja. 

Plačiau – reportaže 

Panorama. Lietuvos rašytojų sąjunga ragina neiškelti Petro Cvirkos paminklo (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.