Kultūra

2019.05.21 17:32

Airida Gintautaitė: liguistai mėgstu sunkias temas, kurios suvirpina

LRT PLIUS laida „Stambiu planu“, LRT.lt2019.05.21 17:32

„Kartais pasakau savo vaikui: kaip sekėsi? Tuomet atsiprašau, kad toks klausimas išsprūdo iš inercijos – ką į tokį klausimą galima atsakyti? Reikia rasti laiko suformuluoti kokybišką klausimą. Tai reikalauja darbo. Tokio vidinio, su savimi, nes turi pagauti, būti budrus“, – LRT PLIUS laidoje „Stambiu planu“ sako aktorė Airida Gintautaitė.

ELGESYS

„Kai buvau saulėtoje šalyje – Kalifornijoje, per 20 dienų išmokau gyventi su ta amerikietiška šypsena. Iš pradžių ji atrodo formali, bet buvo taip gera gyventi, kai matai, kiek daug atneša lūpų kampučių pakėlimas. Grįžusi į Lietuvą paklausiau padavėjos, priėjusios prie manęs surūgusiu veidu: ar jums kažkas negerai?

Vėliau supratau, kad tokius dalykus reikia reikšti ne žodžiais. Pradėjau praktikuoti tai, kas pasakyta šventraščiuose – elkis su kitu taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi. Elkis, o ne kalbėk. Nebūtina žodžiais išsakyti klausimo, kodėl nesišypsote. Galbūt pavargusi kasininkė tiesiog neturi tam jėgų. Geriau pačiam imti ir nusišypsojus padėkoti.

Atlikau sandorį su savimi – nebūtina visko sakyti.“

KOKYBĖ

„Jei esi žmogus, pasiryžęs ištyrinėti visus gyvenimo kampus, turi prisiliesti prie visų temų – ir tau patinkančių, ir ne. Kartais sakoma – oi, man ir savo problemų užtenka. Man šis pasakymas labai keistas. Aš liguistai mėgstu lįsti ten, kur kuo sunkiau... Kur tave pradeda virpinti.

Gal todėl tiek laiko praleidžiu viena, nagrinėdama įvairias temas. Žiūriu daug įdomių laidų, daug mokausi, kad tik nereiktų susidurti ir keistai jaustis šalia žmonių, kuriems įdomus... nagų lakas. Labai nesinori ko nors įžeisti, bet kai žmogus sako, kad su viena ar kitokia rankine įrodai, jog mėgsti kokybę, – tai nesąmonė.

Yra žmonių, gyvenančių nuostata, kad kokybė yra geras daiktas. Man kokybė yra geras akių kontaktas, temos, apie kurias kalbama. Nenoriu, kad skambėtų patosiškai, bet man niekas neįrodys, kad kokybiškas daiktas svarbiau nei kokybiškas bendravimas. Ir kai matau nekokybišką bendravimą, kartais pabėgu.“

KLAUSIMAS

„Jei kas nori su manimi tuščiai paplepėti, bandau pasukti tai į kitą pusę. Kartais pati pasakau savo vaikui: kaip sekėsi? Tuomet atsiprašau, kad toks klausimas išsprūdo iš inercijos – ką į tokį klausimą galima atsakyti? Reikia rasti laiko suformuluoti kokybišką klausimą. Tai reikalauja darbo. Tokio vidinio, su savimi, nes turi pagauti, būti budrus.

Kartais, kai suformuluoji kokybišką klausimą ir užduodi jį vaikui, jis man sako – tai gal arbatos? Ir mes prisėdame.“

ŽAIDIMAI

„Kai kartą parduotuvėje supratau, kad turiu atitraukti prekę nuo savęs, kad perskaityčiau etiketę, pagalvojau – o, tai jau ženklas. Gal reikia nebežiūrėti per toli, gal reikia sugrįžti arčiau?

Tai buvo toks pažaidimas. Kartais aš žaidžiu – mėgstu išvartyti žodžius, situacijas. Tai man įdomu. Pavyzdžiui, imu ir kurį nors žodį išverčiu į kalbas, kurias moku. Tuomet žiūriu, kuri kalba man geriausiai atskleidžia to žodžio prasmę. Kadangi vaidinu spektakliuose ir kine, tokie namų darbai man padeda suprasti, kokią apimtį turi žodis ar žodžių junginys.

Man nepriimtina, kai žmonės vertina dalykus dviem žodžiais – „patinka“ arba „nepatinka“. Tačiau esu skaičiusi apie smegenų darbą, ir taip jau yra. Turime tik du svertelius – patinka arba nepatinka.

Ir vis tik galime ieškoti kitų žodžių, pavyzdžiui, pasakyti, kad mano profesija mane erzina. Bet erzina ne ta šabloniška šio žodžio prasme. Erzina – tai judina, kažkaip veikia, kas nebūtinai yra blogai.“

BENDRAVIMAS

„Nuo mokyklos laikų įsiveldavau į keistas draugystes. Esu iš Palangos, todėl jūros horizontas man kalbėdavo daugiau nei klasiokai. Tačiau galvodavau – negerai, reikia gyventi bendruomeniškai. Taip įsiveldavau į draugystes, kad nebūčiau viena.

Ir vėliau gyvenime tarsi bėgdavau nuo to, neva vienam būti nesveika. Pagaliau atėjau link suvokimo, kad vienam būti sveika. Geriau kokybiškai būti vienam, nei nekokybiškai su kitais. Kitaip tu tiesiog formuluoji kažkokius sakinius, kad įsiterptum į atmosferą, kurios tau nereikia.“

Stambiu planu. Airida Gintautaitė: man gera gyventi, nes aš nebijau

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt