Kultūra

2019.05.17 18:13

Vilniuje duris svetingai atvėrė Bendruomenės namai: pakvietė į parodą ir būties apmąstymus

LRT.lt2019.05.17 18:13

Vilniaus Visų Šventųjų parapijos namų bendruomenė atkuria dar 1939 m. veikusius Bendruomenės namus ir juose pradeda savo kultūrinę ir socialinę veiklą. Penktadienio vakarą čia atidaryta Lietuvos tapytojų paroda, žyminti Bendruomenės namų naujos veiklos krypties pradžią.

Siekis – tapti traukos centru

Šie Bendruomenės namai įsikūrę istorinėje Vilniaus perlo  – „Karmelitų trikampio“ teritorijoje, apimančioje buvusį Karmelitų vienuolyną ir Visų Šventųjų Bažnyčią.

Vilniaus Visų Šventųjų parapijai priklauso dalis Senamiesčio, Naujamiesčio su geležinkelio stoties ir už jo esančiais – Naujininkais, Salininkais, Kirtimais, Liepynės, Burbiškių ir kitais rajonais, kuriuose gyvena apie 40 tūkst. vilniečių.

Parapijos Bendruomenės namų teritorijoje gyvena daug socialinę atskirtį patiriančių asmenų, o Geležinkelio stoties rajonui yra būdingas aukštas nusikalstamumas. Todėl socialinės-kultūrinės paskirties Bendruomenės namai yra ypatingai aktualūs šiai teritorijai.

Bendruomenės namų tikslas – tapti traukos centru ir būti atviriems visoms gyventojų amžiaus grupėms – suaugusiems, vaikams, senjorams, jaunimui. Jų tikslas – telkti kultūros, saviugdos bei socialinės pagalbos iniciatyvas.

Bendruomenės namų būklė – labai prasta. Patalpos yra nusidėvėjusios, nepritaikytos neįgaliesiems, neturinčios pakankamai sanitarinių mazgų ir pan. Netgi tokiose patalpose šiuo metu veikia iniciatyvinės grupės, vienijančios  bendruomenės narius.

Šiuo metu parapijos bendruomenė rengia Bendruomenės namų rekonstrukcijos projektą, pagal kurį Bendruomenės namų patalpos bus pritaikytos bendruomenės šventėms, kultūriniams renginiams – koncertams, spektakliams, kinų peržiūroms, parodoms. Čia bus rengiami mokymai, specialistų konsultacijos, paskaitos, konferencijos, kūrybinės dirbtuvės.

Parodoje – praeities šešėliai ir būties apmąstymas

Menininkų Broniaus Gražio, Mindaugo Skudučio, Arūnės Tornau, Romualdo Balinsko tapybos darbų paroda Bendruomenės namuose (Pylimo g. 50) lankytojų lauks gegužės 17–19 dienomis. Ši paroda rengiama Vilniaus Visų Šventųjų parapijos Bendruomenės namų atkūrimo bei 80-ies metų įkūrimo sukakčiai paminėti.

Autoriai atrinko specialiai šiai progai ir vietai tinkamus darbus, kurioje tvyro praeities šešėliai. Drobėse atsiskleidžia intymus menininkų santykis su pasauliu, būties apmąstymas.

Tapytojas Bronius Gražys – menininkų grupės „24“ narys, dalyvaujantis parodose užsienyje ir Lietuvoje, gavęs nemažai apdovanojimų. Broniaus Gražio paveiksluose vyrauja siurrealistinė stilistika, fantasmagoriški sapno ir pasąmonės vaizdai, paradoksalūs sugretinimai.

Mindaugas Skudutis – vilnietis tapytojas, kurio darbai buvo rodyti Maskvoje, Suomijoje, Vokietijoje, Graikijoje ir kitose šalyse. Dailininkas – Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, kurio darbuose galima išvyti miesto tematiką, kasdienybės scenas. Kompozicijose juntama groteskiška ar absurdiška nuotaika.

Arūnė Tornau – tapytoja ir pedagogė, vykdžiusi meno edukacinius projektus Lietuvoje ir kitose šalyse. A. Tornau yra dailės vadovėlių, daugybės straipsnių, televizijos ir radijo laidų apie meną autorė ir bendraauotorė. Tapytojos darbuose svarbus tuštumos, užribio vaidmuo. Dominuoja efemeriški, nykstantys vaizdiniai.

Lietuvos ir užsienio parodose dalyvaujantis tapytojas Romualdas Balinskas – ekspresionistinės tapybos atstovas. Jo darbuose – metaforiškos scenos, persipinančios su paradoksalia sapno logika.

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.