Kultūra

2019.05.16 17:26

Įžymybės pravėrė savo kolekcijas: emigrantai galvoje, nuogalė paplūdimyje ir vamzdis drobėje

LRT.lt2019.05.16 17:26

„Gali grožėtis, o gali ir turėti“, – skelbia dešimtoji meno mugė „ArtVilnius“. Jubiliejinių metų šūkis visiškai tinka tiems, kurie iš meno mugės parsineša paveikslą ar bent idėją jį įsigyti. Trečiadienio vakarą galerijoje „Meno niša“ atidaryta paroda „Nematyta kolekcija“, kurioje mėgstamus menininkus pristatė jų darbų įsigiję žinomi šalies kultūros ir verslo žmonės, rašoma pranešime spaudai.

Savo paveikslų parodai paskolino ir istorijomis pasidalijo režisierius Oskaras Koršunovas, kino prodiuserė Daiva Jovaišienė, verslininkas Andrius Remiševskis, viešųjų ryšių agentūros vadovė Daiva Lialytė, mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė ir fotografas Rytis Šeškaitis.

O. Koršunovas jaunosios kartos tapytojos Monikos Plentauskaitės paveikslą „Emigrantas“ pirmiausia pamatė savo mobiliojo telefono ekrane, vėliau jį išvydo gyvai. Paveikslas padarė tokį stiprų įspūdį, kad jį iškart nusipirko.

„Monikos „Emigrantas“ tarsi primena apie tai, ką be galo mėgstu teatre ir kine – Davido Lyncho ir sero Alfredo Hitchcocko stilistiką, egzistencinę vienatvę. Emigracijos tema nuolat mąstau. Mes juk visi esame emigrantai, istoriškai migruojantys iš vienos sistemos į kitą, iš vienų vertybių į kitas“, – pasakoja teatro režisierius.

Perka nesiderėdama

Paveikslus namams R. Bilkštytė perka nesiderėdama. Prieš 20 metų, pasakoja, nusipirkusi savo dailės mokyklos mokytojo Ričardo Povilo Vaitiekūno paveikslą „Vyšnios“. Kai menininkas rengė parodą Nacionalinėje dailės galerijoje, paveikslą paprašė paskolinti. Po parodos Rūta dailininko dirbtuvėje išsirinko dar dvi temperas.

„Iki šiol manau, kad R. P. Vaitiekūnas yra vienas geriausių Lietuvos menininkų. Be to, jis mano dėstytojas, pasakęs apie mano piešimą daug gerų žodžių. Norėjau turėti ne tik jo tapybos, bet ir temperų. Miegamasis kūriniui „Bučinys“ yra gera vieta, čia norisi lengvumo akims ir mintims“, – sako mokesčių ekspertė.

Komunikacijos specialistė, dėstytoja D. Lialytė per metus būtinai įsigyja bent vieną paveikslą. Jos biure po senoviniais skliautais įsitaisęs Rodiono Petrovo darbas „Visuomenės nuomonė“. Jame įamžinta garsioji Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Krantinės arka“, visuomenėje vadinama „vamzdžiu“.

„Šis paveikslas man kelia daug emocijų, – prisipažįsta D. Lialytė – Jo atlikimo technika stulbinanti, dėl objekto paveiksle vis dar verda aistros, o ir pats paveikslas – provokuojantis, keliantis klausimus, trykštantis sarkazmu“, – teigia paveikslo savininkė.

Ir kodėl nesusitaikius

Prodiuserė D. Jovaišienė negali atsilaikyti prieš paveikų meną. Mugėje „ArtVilnius“ Daivai pro akis nepraslydo Andriaus Zakarausko darbas „Pasidaryk pats“. Pasidaryti pati tokio negalėjusi, bet vėliau prisišaukė Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės kūrinį „Ir kodėl nesusitaikius?“.

„Nepavyko nueiti į parodos „1+1=1 ir du taps vienu“ atidarymą, tačiau bičiulis atsiuntė fotoreportažą. Kai pamačiau Sigitos darbą savo telefono ekrane, sustingau – mane visiškai pakerėjo būsenos efemeriškumas, koloritas ir potėpio drąsa, – pasakoja prodiuserė. – Net ir nematydama originalo, nežinodama matmenų, vis dėlto supratau, kad kūrinys turi apsigyventi mano namuose“.

Fotografas R. Šeškaitis savo namuose saugo dalelę Lietuvos fotografijos istorijos – Rimanto Dichavičiaus nuotrauką. „Dichavičiaus fotografijas atsimenu iš labai seniai, bet dideliu formatu jų matyti nebuvo tekę, – sako Rytis. – Pirmą kartą tokias jo nuotraukas pamačiau meno mugėje „ArtVilnius“. Pabendravęs su autoriumi, išsiaiškinau netgi tai, kieno ir kokiu fotoaparatu buvo nufotografuoti vaizdai – Palangoje paskolintu Antano Sutkaus.“

Verslininkas Andrius Remiševskis parodai paskolino tris savo įsigytus kūrinius, kuriuos garsi Varšuvos galerija „Czułość“ pristatė meno mugėje „ArtVilnius‘16“. „Japono Nampei Akaki fotografijos man yra apie miestą, jo naktinius atšvaitus. Tai interjeriški ir kontekstualūs darbai. Įdomu, kad ši fotografija atrodo labai tapybiška“, – pasakoja A. Remiševskis.

Paroda „Nematyta kolekcija“ veiks Vilniaus galerijoje „Meno niša“ iki gegužės 23 dienos. Parodos lankymas nemokamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt