Kultūra

2019.05.16 11:22

Brangiausias triušis pasaulyje: Jeffo Koonso skulptūra parduota už rekordinius „melejonus“

BNS2019.05.16 11:22

Amerikiečių menininko Jeffo Koonso skulptūra, vaizduojanti pripučiamą triušį, trečiadienį Niujorko „Christie's“ aukcione buvo parduota už 91,1 mln. dolerių (81,3 mln. eurų). Tai rekordinė suma, atseikėta už tebegyvenančio menininko darbą.

Ankstesnis toks rekordas priklausė britų dailininkui Davidui Hockney. Jo „Menininko portretas / Baseinas su dviem figūromis“ (Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)) pernai lapkritį „Christie's“ aukcione Niujorke buvo parduotas už 90,3 mln. dolerių (80,6 mln. eurų).

Prieš tai, 2013 metais, 64-erių J. Koonso skulptūra „Šuo iš balionėlių (oranžinis)“ (Balloon Dog (Orange)) buvo parduota už 58,4 mln. dolerių (52,1 mln. eurų) ir taip pat buvo patekusi į istoriją kaip brangiausiai parduotas dar gyvo menininko darbas ir brangiausiai parduota šiuolaikinė skulptūra.

Niujorko „Christie's“ prieš dvejus metus buvo parduotas ir brangiausias pasaulyje kada nors aukcione parduotas meno kūrinys – Leonardo da Vinci „Salvator Mundi“ („Pasaulio išganytojas“). Už jį sumokėta 450,3 mln. JAV dolerių (401,7 mln. eurų).

„Triušio“ (Rabbit) kaina buvo 80 mln. dolerių (71,4 mln. eurų), tačiau pridėjus komisinius ir mokesčius, galutinė suma už šį meno kūrinį išaugo iki 91,1 mln. dolerių.

Skulptūros pirkėjas trečiadienį pats buvo salėje, nors meno aukcionuose tai yra neįprasta, kai kalbama apie tokias kainas.

1986-aisiais J. Koonso sukurtas „Triušis“ yra vienas žinomiausių šio menininko darbų. Skulptorius garsėja meno pasauliui iššūkius metančio menininko reputacija.

J. Koonso darbų yra eksponuota visame pasaulyje, o 2008-aisiais Versalio rūmuose surengta jo paroda sukėlė prancūzų tradicionalistų pasipiktinimą: jie surengė protesto akciją reikalaudami išsiųsti menininko darbus į „Disneilendą“.

Kiek daugiau nei metro aukščio „Triušis“ priklausė 2017 metais mirusio leidėjo Samuelio Irvingo Newhouse'o jaunesniojo kolekcijai.

Jo tarptautinė leidybos imperija leido tokius prestižinius ir įtakingus leidinius kaip „The New Yorker“, „Vanity Fair“ ir „Vogue“.

„Christie's“ pokario ir šiuolaikinio meno skyriaus vadovas Alexander'as Rotteris naujienų agentūrai AFP po trečiadienio aukciono sakė, kad „Triušis“ yra „svarbiausias Jeffo Koonso kūrinys“ ir „svarbiausia XX amžiaus antrosios pusės skulptūra“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.